Van de redactie Inhoud Oil nummer start uiteraard met een terugblik op de donateursmiddag van 10 november '2000 iu het Mariniersmuseum. Een breed overzicht van de geodetische historie geeft de stichtingsvoorzitter onder de titel "Maal in reehts-en waterstaat een bewerking van een gehouden voordracht voor de ereniging voor aterstaatsgeschiedenis. Van Eek gaat in op een deel van Nederland dat wel tweemaal is gekadasteerd: in 1731 door het hertogdom Kleef en in 1832 - naar Frans voorbeeld - door het koninkrijk der Nederlanden. Natuurlijk maakten de geodeten geen gebruik van het werk van hun toch net zo preciese voorgangers. Deze verkenning vergelijkt met name het 'Franse minuutplan met de oorspronkelijke kaart van het Kleefs kadaster. De reversie-slinger, een 200 jaar oud instrument, wordt door Strang van 1 lees beschreven als een keerpunt in de geschiedenis van de zwaarte- krachtsmetingen. In de rubriek Historisch Nieuws komt de vraag naar de status van de graadmeting van Wilhelm Struve als 'World I leritage aan de orde. Recensenten doen weer verslag van wat zij voor u lazen en ook de column van Zorn ontbreekt niet. Graag attenderen we op tie verrijking van de colofon met de nieuwe website www.hollandse- cirkel.nl. Tot slot wordt u namens het bestuur herinnerd aan tie oproep voor leden van de nieuwe werkgoep Historisch Geodetisch Beeldmateriaal. Van fle redactie De donateursmiddag van 10 november 2000 2 Varia: inhoud Gaert- Fhresoor 2 Maat in rechts- en waterstaat profdr.ir. L. Aardoom 2 De reversie-slinger: een keerpunt in de geschiedenis van de zwaartekracht.smetingen dover! S/rang van Hees 9 I let Franse Kadaster (1832) vergeleken met het Kleefs Kadaster (1731). Een verkenning Jon van Kek. 15 1 listorisch Nieuws: Graadmeting van Wilhelm Struve door UNESCO erkend als 'World I leritage'? 27 Voor U gelezen I I.e. Pools. H. Zorn en P. van der Molen 2 S Galileo Galilei I leak Zorn 22 Voor opgave van donateurs voor de stichting en voor kopij (voor het eerstvolgende nummer voor 1 april 2001): zie redatie-adres (zie colofon). I

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 3