De donateursmiddag van 10 november 2000 Varia: inhoud Caert-Thresoor Om half twee opende de voorzitter, prol. Aardoom de bijeenkomst in hel Mariniersmuseum aan de Wijnhaven Ie Rotterdam. De leden van de Adviesraad en de sprekers werden in liet bijzonder welkom geheten. Wij waren te gast bij de Marine en de middag stond dan ook in het teken van de Marine, in liet bijzonder van de Dienst I Ivdrografie die 12.) jaar bestaat. I lelaas kon de directeur van liet museum, mevrouw Groen niet aanwezig zijn. Als dank voor de genoten gustvijheid kreeg zij liet boek "de Landmeter van I I.G. l'ouls aangeboden. I let programma omvatte twee voordrachten voor de pauze en een korte inleiding op- en bezoek aan de tentoonstelling lol op de bodem daarna. De eerste spreker, de geodeet mevrouw ir. L.A. Elema. werkt sedert 1987 bij de Dienst der I Ivdrografie en is daar hoofd 'geodesie en getijden "Verleden, lieden en toekomst van de Dienst der I Ivdrografie was de tiel van haar voordrecht. Spreekster toonde onder andere dia s van tekenzalen met peilbladen en duidelijk zonder (anti-)rook- bcleid. Naast zeekaarten en hydrologische kaarten zijn er lot 2001 ook nog v isserijkaarten. Dan worden die gegevens iu de gewone zeekaarten opgenomen. Een recent 'wapenfeit van de Dienst was het vastleggen van de formele grens op zee met buurland België. Meer omstreden was het bepalen van de grens tussen Eritrea en Jemen door de Nederlandse Dienst der 1 Ivdrografie. Dat er voor de Dienst nog toekomst is mag blijken uit liet feit dat er goedkeuring is verkregen voor liet laten bouwen van twee nieuwe opnemingsvaartuigen. De tweede spreker was G. Don. luitenant ter zee. eerste klasse b.d. Voorzitter van de Benelux-tak van de I lydrogrnphic Society. I lij speelde een belangrijke rol bij de Dienst 1Iv drogralie in de jaren 00 bij de opzet van Decca Survey ketens in Nieuw Guinea en Suriname. De heer Don behandelde de opkomst en ondergang van liet Deeca-plaatsbepalingssystecm. (~l)e enige bund me! de grammofoonplaten was het geld. 'J Don verwierl veel kennis van de cartograaf .1 Th. Verstelle (1900-1968) die in 1934 bij de jonge Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat gedetacheerd was. (Liiehtkaarteringen van Nieuw-Guinea), l iet Decca-plaatsbepalingssyslcem kwam in de 2e Wereldoorlog tot ontwikkeling. Faseverschillen tussen de master en de slave werden omgezet in afstandsverschillen en hielpen o.a. bij de landing in Normandié in 1944. Britse wetenschappers ontdekten ook dat 'het Europese continent 2000 meter fout lag ten opzichte van Engeland'. ia I Ij-I' ix en andere vernieuw ingen maakte DGPS definitie! een eind aan het Decea-tijdperk. Spreker verwees naar de publicatie "Afscheid Decca Navigator zie onder de rubriek "Noor u gelezen Na de pauze gaf drs. ing. V1 leijveld een inleiding op de tentoonstelling I ol op de bodem waarna een ieder in eigen tempo die tentoonstelling kon bezichtigen. De titel van de tentoonstelling werd herhaald tijdens de geanimeerde slotborrel met als informeel onderwerp "verleden, heden ("ut toekomst van de geodesie In nummer 2000-4 van Gaert- I hresoor vindt men o.a. de volgende artikelen: Bob Meijer. 'Eene Lvtographische Drukken' by het Topographisch Bureau Maikel Niël, De perspectiv ische riiimteweergave van Gezicht in rogelrlncht op 1 msterdam van iornelis Anthonisz.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 4