's-Gravesande - befaamd experimenteel nat mirk imtlige - en Jan Lulofs, tie inspecteur-generaal van de rivieren in Holland en. evenals 's-Gravesande Leids hoogleraar w is- en sterren kunde. Rond de oprichting van de Rijkswaterstaat in I7('8 w aren de landmeters de hij uitstek ambachtelijke deskundigen, die niet alleen verstand hadden van land, maar ook van water en waterstanden: verstand van de 'waterstaat de statos van het land in relatie tot hel water. De landmeters stonden, zogezegd, 'aan de wieg van de Rijkswaterstaat'. De geschie denis nalopend, realiseren we ons flat Nederland als waterstaat slechts kon worden wat het 1111 is. door gebruik te maken van een gedegen kennis van hoe het geografisch in elkaar zit in C o O O liggingen hoogte. Niet alleen beschrijvend, zoals geografen dat doen. maar precies - geometrisch - als het moet tol op de centimeter; vooral in hoogte, in verband met de waterstand. De landmeters waren de praktische uitvoerders. Zij hadden verstand van kaarten; zij konden die maken en w isten ze Ie gebruiken. Zij waren de mannen van maat en getal, de maatvoerders. Prof.J. Lulofs (1711-I76S). Inspecteur- generaal run (Ie liirirren in lul/antl. Zij konden - zoals opgemerkt - niet alleen bouwplannen in kaart brengen, maar die plannen, met de kaart in de hand, ook in het terrein uitzetten. Landmeten en water passen waren dan ook onmisbaar bij de 19e-eeuwse inrich ting van ons land en zijn vanaf de oprichting van de Koninklijke Academie te Dellt (in 1842) erkende disciplines geweest. Toen de Academie in 1864 werd omgevormd lol Polytechnische School, werd Lewis Gohen Stuart, docent in de wiskunde, costnografie en geodesie er hoogleraar-direc teur. Cohen Stuart werd de gangmaker voor de eerste lands- dekkende nauw kcurighoidsw aterpassing uit de jaren 1875- 18857 De veelbelovende jonge ingenieur Gornelis Leb assisteerde aanvankelijk daarbij, maar hij stroomde al snel door naar een andere, functie en zou later het finale plan maken om de Zuiderzee te bedwingen. Met kennelijke waardering voor liet waterpassen zorgde Lely er in l('21 voor dtil het jonge landmeetkundige bureau van zijn collega ir. Willem Schermerhorn werd betrokken bij infrastructurele werken van de Rijkswaterstaat Schermerhorns bedrijl werd iIe kern van de huidige Meetkundige Dienst". Prof. L. Cohen Stuurt (1S27-IS7S), gangmaker run (Ie Perste \uiurkeung- lieidsirnterpassing (IS75- SS5). 2 Terminologie ontleend aan S.J. Fockema Andrea, "Aan de wieg van Rijkswaterstaat", Tijdschr. Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap 70 (1954) en G.P. van de Ven, Aan de wieg van Rijkswaterstaat, Zutphen 1976. 3 Zijn oudste broer James was getrouwd met een dochter van landmeter Martinus Gijsbertus Beijerinck, hoofdingenieur bij de Rijkswaterstaat. 4 P. Wijnterp, "Nederlands 1e Nauwkeurigheidswaterpassing", Geodesia 1993, 211-217. 5 W. van der Ham, Heersen en Beheersen. Rijkswaterstaat in de twintigste eeuw. Zaltbommel 1999. 6 A. Waalewijn, Een halve eeuw meetkundige dienst 1931-1981, Delft 1981.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 6