Voor U gelezen.. Varia: 1823: Ontmoetingen met landmeters, ingenieurs en andere ruimtelijke denkers Jtin Diederen - Diederen ran Puth. Deel 3 de Landmeters. Een aanvulling. In mijn bespreking van de bovengenoemde publicatie in jg. 2 nr. 3 ran dit tijdschriji heb ik mijn twijfel geuit over het schrappen van twee landmeters, Petrus (geb. 1687) en Henricus (1732), door de schrijver Jan Diederen. Naar aanleiding daarvan mocht ik een brief ontvangen van de schrijver waaruit blijkt dat dit schrappen eerst na diepgaand onderzoek is geschied. De heer Diederen schrijft terecht dat iemand pas landmeter genoemd kan worden als hij ook daadwerkelijk als landmeter benoemd is en/of gewerkt heeft. Hij schrijft verder onder meer "Aanvankelijk ben ik er dan ook vanuit gegaan dat Harmsen het bij het rechte eind had. Ik wild echter zekerheid en die heb ik in de archieven niet kunnen vinden. De schrijver is zelfs naar het Oostenrijks archief in Brussel geweest en heeft daar onder meer het Schepenbank-archief van Schinnen doorgespit, maar absoluut niets gevonden. Harmsen blijkt zijn gegevens te hebben ontleend aan een publicatie uit 192S en 1929 over de heerlijkheid Schinnen door II. Pijls. De gegevens die daarin staan zijn echter totaal niet in overeenstemming te brengen met gegevens over leden van de stamboom Diederen. Vandaar het niet opnemen van deze twee namen. Mijn twijfel was dus niet terecht en dit wil ik onze lezers dan ook niet onthouden. H.C. I'ouls In de zomer van 1823 maakte de 21-jarige, later voornamelijk als schrijver bekend geworden, Jacob van Lennep, samen met Dirk van Hogendorp, de 25-jarige zoon van Gijsbert Karei, een voetreis door Nederland. Zowel Jacob als Dirk hielden een dagboek bij. In 'hertaalde' vorm is dat van Jacob kort geleden in druk uitgegeven.' Het geeft een beeld van ons land zoals dat onder aanvoering van koning Willem I een nieuwe gestalle moest gaan krijgen. Er werden voor die lijd grote infrastructurele werken ondernomen en het Kadaster was in opbouw. De reis begon in Amsterdam en leitlde via Friesland, Groningen, Drente, Overijssel, Gelderland, Utrecht. Noordbrabant en Zeeland naar Delft, waar de wandelaars na ruim drie maanden afscheid van elkaar namen. Ze legden tevoren gearrangeerde bezoeken af en kwamen incidenteel met veel mensen aan de praat. Op 6 juni namen zij te Bolsward hun intrek bij De Wijnberg en maakten een ommetje"Toen we van onze wandeling terugkwamen, vonden we in de herberg de landmeter en ingenieur Van der Kemp* die zijn tijd bier zeer onaangenaam doorgebracht bad met lopen en passen tellen. Hij was blij ons te zien en met ons en een paar flessen wijn zijn verveling een tijdje te verdrijven. Na een heel aangenaam 1 Geert Mak en Marita Mathijsen, Lopen met Van Lennep, Zwolle 2000. De paginanummers verwijzen naar dit boek. 2 Ik heb deze landmeter, mogelijk doende met de kadastrering in de regio, niet kunnen identificeren. I

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 15