en vermakelijk gesprek gingen wij om klokslag twaalf naar bed. (p. 63). De volgende dag hebben Van Lennep en Van I logendorp bij Van der Kemp lekkere baars en goed vlees gegeten, met sinaasappels en rijnwijn als dessert en koffie, likeur en thee toe (p. 64). Kennelijk woonde de landmeter in Bolsward, of had hij er lijdelijk zijn intrek genomen. Enkele dagen later op bezoek bij tie Academie te Franeker zaten de reizigers aan tafel met de ingenieur en landmeter I luguenin, een spraakzame en "prettige, jonge man", die het tweetal op de thee nodigde en hen de fraaie kaarten toonde die hij van Groningen en Friesland gemaakt had (p. 71).' De volgende dag, 11 juni. ging Van Lennep bij I hignenin "op de kamer nog een borrel halen (p. 72). Inmiddels hadden Jacob en Dirk ook al een bezoek gebracht aan het planetarium van "de wolkammer Eise Eisinga. Zondag 22 juni achter het Groningse Kommerzijl op bezoek bij Douwe Martens Teenstra (p. 1 12). Laat Douwe nu net donderdag zijn gestorven! Niettemin werden de gasten onthaald op pijpen en likeur en mochten zij best even rondkijken, behalve dan in de grootste kamer, waar de overledene was opgebaard. Op de korenzolder troffen zij "een vertrek vol sterren- en meetkundige werktuigen enz." aan7 Twee maanden later, op maandag 18 augustus, meerden de reizigers, gekomen uit Utrecht, al vroeg af te Vianen. Dadelijk - het was nog maar half negen - even de harde weg op naar 1 luize Vijverlust, om een bezoek te brengen aan "de generaal Blanken" (p. 246). Deze ontving de heren "bijzonder vriendelijk" en vertelde hun "veel over de waterstaat Daar had hij verstand van, want Jacob en Dirk waren bij niemand minder op visite dan bij Jan Blanken Janszoon (17.>5-1838), de beroemde water bouwer. die Vijverlust - aan de dijk, een kilometer of twee ten westen van Vianen - in 1816 had geërfd van zijn schoonvader en daar in 1822 weduwnaar was geworden, .luist in 1823 werd Blanken door koning Willem I tot staatsraad in buitengewone dienst benoemd.' Bij het afscheid kregen Van Lennep en Van I logendorp van de inspecteur-generaal van de Waterstaat als aandenken nog "een mooie kaart mee en de groeten thuis. Om half elf waren zij al op weg naar Everdingen. Aaixloom Jan Blanken, lith. S36, Rijksprentenkabinet, Amsterdam. Stellig hadden zij hier te doen met de eerste luitenant ingenieur Willem Ulrich Huguenin, die in de jaren 1820-1824 de leiding had over de topografische opname van deze gewesten. Zie: P. Karstkarel, "Topografische kartering van noordoost-Nederland 1820-1824", Caert-Thresoor 2 1983), pp. 12-13. Het Biographisch woordenboek der Nederlanden, deel VII, pp. 13-14 bevestigt dat Douwe op 19 juni 1823 overleed. Samen met zijn reeds in 1813 overleden jongere broer Aedsge had hij in 1794 de bedijking van het Ruigezand, destijds buitendijks aan de Lauerszee, aangepakt, compleet met de bouw van sluizen. Wellicht hadden de op de korenzolder aangetroffen "werktuigen" daarbij hun diensten bewezen. De gebroeders Teenstra - zonen van Marten - waren ook in landbouwkundig opzicht vernufte- lingen. Nieuw Nederlands Biografisch Woordenboek, deel I, kol. 357-363. De Physique Existentie dezes Lands, Jan Blanken inspecteur- generaal van de Waterstaat (1755-1838), essaybundel/catalogus bij de gelijknamige tentoonstelling, Rijksmuseum Amsterdam 1987. I 4

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 16