Historisch Nieuws Historisch Nieuws Tentoonstelling Historische Instrumenten nil de Bohemen. Van 15 mei tot 15 juli 2000 vond te Praag plaats een interessante tentoonstelling van historische geodetische instrumenten uit de Bohemen. Deze tentoonstelling vond plaats in het Nationaal Museum der Techniek en wel in het kader van 'Praag Culturele Hoofdstad van Europa'. Aangezien de opening plaatsvond tijdens de FIG Working Week die in Praag werd gehouden (en misschien mede omdat er volgens de Tsjechische collega's een leuke receptie zou plaatsvinden) was een kleine Nederlandse delegatie aanwezig (Polman, Laarakker, van der Molen). Het accent lag op instrumenten uit de tijd van keizer Rudolf 11 (1552-1612) en de voorlaatste eeuwwisseling. Sommige van de oudste instru menten werden gebruikt door Tycho de Brahe en Johannes Kepler De collectie betrof astronomische telescopen, theodolieten, kompassen, zonnewijzers, hoogtemeters, astrolabia, heliotropen, waterpas instrumenten, etc. Onze Tjechische collega's komt alle eer toe voor deze prachtige verzameling van uitzonderlijke kwaliteit. Dat naderhand ook de kwaliteit van het Boheemse Hier in orde werd bevonden, wordt hier slechts terzijde opgemerkt. ran der Molen (meer informatie in 'Historical Instruments from Bohemian Hegionvan Pavel Hanek en Antonin Svejda, HG Praag 2000). Expositie "150 jaar Landmeetknndie en cartografie in Gent Tot en met 31 juli 2001 is er in het Museum voor de Geschiedenis van de Wetenschappen te Gent een expositie "150 jaar Landmeetkundie en carto grafie Het museum stelt met deze tentoonstelling zijn deuren open voor de Vakgroep Geografie van de l niversiteit Gent. Aanleiding is de viering van het tienjarig bestaan van de opleiding landmeet kunde daar. De oude topografische collectie van de vakgroep was overigens al opgenomen en deels geëxposeerd in de permanente collectie van het museum. Samensteller van de expositie Christof Vanvinckenroye laat in acht staande vitrines een vergelijkende opstelling van landmeetkundige instrumenten zien. Daarnaast zijn er een 'bakenbos' en een 'statieventuin op kunstgras alsmede tafel vitrines en panelen met kaarten. De evolutie van de bouw ervan en van de meettech niek wordt in de vitrines met instrumenten op een opvallende manier uitgelegd. Van een 2D-plastic Voetlengten en in de vitrine o.a. een invardraad op trommel (ca I960).

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 17