Varia: inhoud Caert-Thresoor en Geodesia de Belgische onafhankelijkheid waren alle topografische documenten meegenomen naar Nederland". Gezien tie actuele herpositionering van de Topografische Dienst Nederland is opmerkelijk te lezen dat liet Militair Geografisch Instituut al in 1976 werd omgevormd tot een organisme van openbaar nut van categorie B onder de benaming van Nationaal Geografisch Instituut". In de permanente collectie van het museum bevindt zich ook een enorme oude vitrinekast met instrumenten van liet ...in lederen foedraal voorzien van fleur-de-lys versiering. voormalig Laboratorium Topografie. Deze geodetische collectie is uniek omdat ze zoveel stukken uit dezelfde periode (1870- 1920) omvat, van fabrikanten uit verschillende Europese landen. Er naast staat een astronomische kijker, door koning Willem I geschonken na de oprichting van de Gentse Hogeschool in 1817. Deze viervoetskijker met tandrad werd gemaakt door F.J. Rienks uit Ferwerderadeel (Fr.). Ook permanent staan er twee lage vitrinekasten met oude meet- en ook tekenapparatuur: meest proportionaalpassers en Coradi-planimeters uit de collectie van de stad Antwerpen. Het Museum voor de Geschiedenis van de Wetenschappen is gevestigd op de campus van de Universiteit Gent, Krijgslaan 281, gebouw S30. De openingstijden zijn elke werkdag van 10.00-12.30 en van 13.30-17 uur. De toegang is vrij. Adri den Boer In immer 2001-1 van Caert-Thresoor vindt men o.a. de volgende artikelen: Sjoerd de Meer, Jodocus Hondius' wereldkaart in twee halfronden met de reizen van Drake en Cavendish Joost Augusteijn, Drie zeldzame wereldkaarten van Dancker Danckerts Henk van der Heijden, Antonius van Leest, een 16de-eeuws Antwerps kaartmaker Frans Depuydt en Leen Decruynaere, De Vlaanderen-kaarten van Mercator en Ortelius: ln welke mate zijn ze metrisch nauwkeurig? In Geodesia treft men in de eerste nummers van 2001 de volgende historische artikelen aan: .1. H. Holsbrink, Een Fries driehoeksnet en een Fries coördinatenstelsel (serie in nrs 2001- 2, 4 en 5) 11. Martinus, Een halve eeuw 'Kleine United Nations' in Nederland (nr 2001-4, over het

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 19