Varia: de laatste loodjes... De Passer_ Van tekengereedschap wordt in tegen stelling van geodetische instrumenten voor zover bekend (nog?) geen inventa risatie gemaakt. Binnen de technische kartografie werden voor het in inkt calqueren van potlood-minuutbladen 'bijna maatvaste' calques ingepast met blokjes lood, uiteraard van onderen voorzien van een viltlaagje. De Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) groeide tijdens de bloeiperiode van dit handwerk naar twee tekenzalen. Werden deze afdelingen formeel genummerd als Tekenzaal 1 en 2, naar de resp. chefs L.R.M. van den Brink en M.J.J. Flink heetten ze ook 'Van den Brink en -Flink Decennia na de invoering van de automatisering van het tekenwerk en het overlijden van genoemde chefs zijn er nog een royaal aantal van deze loodjes hij de dienst aanwezig (en deels benut als presse-papier). Sporend met de informele aanduiding van de teken zalen is dat de ingegraveerde numme ring van de loodjes wordt voorafgegaan door de initiaal van de achternaam van de chefs, dus B of F. Hun doorsnede was aanvankelijk 75 mm., later 105 mm en het gewicht 0,75 kg. Naar overlevering werden en daarvan vier aan elke tekenaar verstrekt. Aan de vooravond van de herinrichting van de MD vanwege de Delftse nieuw bouw past een foto van enkele loodjes in deze rubriek 'Varia'. Adri ,1, '11 Boer Verzamelaars van Tekeninstrumenten De Passer is een club van verzamelaars van tekeninstrumenten. De verzamelitems variëren van eenvoudige passers tot geavanceerde planimeters en pantografen BEGINNENDF. CLUB De club is nog jong. Nieuwe ideeën zijn van harte welkom Er is alle ruimte voor bruisende initiatieven Maar er is ook alle gelegenheid om rustig op te starten Haalbare kaart De leden van de club helpen elkaar - in alle vrijheid - om een leuke collectie op te bouwen Dat is nu nog makkelijk: het aanbod is breed en de prijzen zijn zeer redelijk. Een voorbeeld: de getoonde verzamelitems op deze stand zijn slechts 'A van collecties, die in 4 jaar werden opgebouwd Het kan dus nog. Voordelen De voordelen van de verzamelclub zijn: - uitwisselen van informatie en ervaring - gemeenschappelijk deelnemen aan beursen - ondersteunen van beginnende verzamelaars - ruilen van dubbele items of voorwerpen die niet meer in de eigen collectie passen - delen in onderzoeksresultaten - gemeenschappelijk inkopen Naam Voornaam Straat Postcode en plaats: Telefoon Vakmanschap Design Wat de leden gemeenschappelijk hebben is waardering voor vakmanschap en bewondering voor industrieel ontwerp Enige tekenervaring is voor leden handig, maar niet noodzakelijk Nieuwe hobby Vaak is het zo, dat mensen na het beëindigen van hun carrière, een hobby zoeken waarin ze nog 'tastbare resultaten' kunnen boeken Maar ook werkenden kunnen ontspanning vinden in een wereld van vakmanschap en design Beide groepen zijn van harte welkom! Geen kosten Aan een lidmaatschap zijn voorlopig geen kos ten verbonden. De kontakten zijn immers zeer informeel. Bezoekjes vinden over en weer plaats. Ieder draagt dan zijn eigen kosten De club heeft geen zware organisatie, en daarmee geen 'overhead' Hoe word ik lid? Door het invullen van onderstaand formuliertje en sturen aan: Guus Craenen, Noorderweg 41, 3761 ET Soest Maar u mag het ingevulde formulier ook afgeven bij deze stand Informatie Voor meer informatie kunt u ook later contact opnemen met een van de standhouders: Guus Craenen, telefoon: 035 - 601.00.88 1<>

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 21