Varia: Dava Sobel en de lengtegraad Ik wil ook nog even memoreren dat we tijdens deze expedities verstoken waren van post en dat de radioverbindingen uiterst pover waren. Dat werd door iedereen als vanzelfsprekend aanvaard en daarover is nooit door iemand geklaagd. Kom tiaar tegenwoordig nog eens om! Eind 1996 maakte ik een reis naar Oost-Indonesië, waarbij ik in de bovenloop van de Tipoekarivier aan boord ging van een schip waarmee ik met een reisgezelschap de zuidwestkust van Irian Java (voormalig NNG) zou bezoeken. Die opstapplaats was gekozen, omdat daar een vliegveld aanwezig w as, voornamelijk bedoeld voor het personeel van de sedert 1971 volop in bedrijf zijnde Report koper mijn in het binnenland, geëxploiteerd door een Duits-Japans mijnbouwconsortium, die we overigens niet mochten bezoeken. Er was een haven ingericht met een lichtboei buitengaats voor het aanlopen van de riviermond. Bij liet vallen van de avond zag ik bet werkterrein van 35 jaar geleden terug. Ilel aas konden we niet echt dichtbij komen, maar mijn hart ging weer even nostalgisch open (en weer dicht). Bij die vaartocht nam ik af en toe een kijkje op de brug, waar we dankzij een van de meevarende passagiers ook de beschikking hadden over de topografische kaarten van de NNGPM uit 1945 en over een simpele Global Positioning System (GPS) ontvanger. Wat daarbij opt ici, was dat de loop van de meanderende rivieren sedert die tijd nauwelijks was veranderd en dat we als we de GPS posities in de kaart afzetten steeds keurig aan de kant van de rivier uitkwamen waar we voeren. Alle veranderingen in de aangenomen geoide en referentie-ellipsoïde ten spijt! In de rubriek Voor U gelezen in nummer 2000-3 van dit blad maakt H.C. Pouls melding van een inderdaad aangenaam en leerzaam boek over bet leven van John Harrison, de oplosser van het lengte graad probleem. De schrijfster is Dava Sobel en de titel Lengtegraad. In het artikel wordt een minpuntje opgevoerd, namelijk het ontbreken van afbeeldingen, maar daar is wel degelijk wat aan te doen. Fourth Estate Limited uit Londen heeft namelijk een geïllustreerde versie van het verhaal van Dava Sobel uitgegeven. De illustraties zijn bijeengebracht door William J.H. Andrews. Ik kocht het boek met de titel "The Illustrated Longitude" voor bijna 100 gulden in Utrecht. I let is voor landmeters, zeevarenden en alle anderen die van Lengtegraad genoten, echt een "must The Illustrated Longitude heeft het volgende ISBiN nummer: 1-85702-714-0. Zelf kon ik bet daarna niet laten, naar Greenwich af te reizen voor een bezoek aan de Royal Observatory. Daar zijn ook de 4 klokken van Harrison te zien en te horen! De sterrenwacht ligt op een heuvel boven het scheepvaartmuseum en het paleis van koningin Elizabeth de Eerste. De combinatie van beide musea is zeer aantrekkelijk en om 13.00 uur GMT verzamelen tientallen bezoekers (vooral ook veel schoolkinderen) zich op het Meridian Courtyard ont de (even daarvoor opgehesen) bal te zien vallen. Vroeger bet moment voor zeevaarders om de scheepsklok gelijk te zetten. Wat mij betreft een absolute aanrader voor geïnteresseerden. k res ran Hamersveld

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 7