Kootwijk 'op slot Dit artikel geeft vooral leken een aardig inzicht in de opkomst van de satellietgeo- desie en de geschiedenis van Kootwijk Geodeten, die in deze materie thuis zijn, zullen echter hier en daar hun wenkbrauwen fronsen. Het is echter jammer dat de namen ontbreken van de geodeten die, onder leiding van Prof L. Aardoom, zo 'n belangrijke bijdrage leverden aan deze ontwikkeling en het werk op het observatorium en daarbuiten. Ook is het jammer dat de ruimte voor de bestaande historisch belangrijke instru mentenverzameling van Geodesie zo klein is dat deze twee instrumenten geen waardige plaats konden krijgen bij deze collectie. Peter II. Meurer - De jonge Nicolaes van Geelkerrken. In: Caert-Thresoor 2001 nr. 2, p.41-47. In landmeetkundige kringen is Nicolaes van Geelkercken voornamelijk bekend als provinciaal landmeter van Gelderland. Jn dit artikel wordt ingegaan op het leven van de jonge' Van Geelkercken. Hij is vermoedelijk in 1585/86 geboren in het Duitse Geilenkirchen, studeerde een jaar in Keulen, reisde door Italië. Hij vestigde zich omstreeks 1607 in Amsterdam waar hij, volgens de auteur, een 'gedegenoplei ding kreeg als graveur, kaartontwerper en als landmeter. Voor dit laatste voert Meurer echter geen enkel bewijs aan, is hier de wens de vader der gedachte geweest'/Nicolaes startte in 1610 in Leiden een eigen bedrijf als graveur en uitgever, later in Amsterdam en daarna weer in Leiden tot 162S, want in dat jaar verhuisde hij naar Arnhem. Deze publicatie geeft interessante aanvul lende gegevens op het leren van Nicolaes van Geelkercken maar helaas totaal geen informatie over zijn opleiding tot landmeter. Bij wie en waar hij het vak heeft geleerd blijft onbekend. Soms kom je een publicatie tegen waaraan je zoveel genoegen beleeft datje anderen deelgenoot wilt maken van dat genoegen. Zo 'n publicatie is: Topografische Duhhelallas, schaal 1:200.000. Uitgegeven door Buijten Sehippcrhrijn. Amsterdam, 2001. ISBN 90 5881 034 8. f95,00. Deze uitgave bestaat uit twee atlassen die naast elkaar zijn ingebonden. De ene is een facsimile-uitgave van de Topografische Atlas van liet Koningrijk der Nederlanden op schaal 1:200 000 uit 1868. De atlas bevat 19 kaarten en een overzichtskaart. De kaarten zijn een verkleining van de normaleT.M.K. Koeman schrijft hierover in zijn Geschiedenis van de Kartografie van Nederland: "De verkleining onderging dermate weinig generalisatie dat ze eigen lijk als een T.M.K. in miniatuur beschouwd kan worden. Men staat in dubio deze kaart als een wonder van mini- lopografie te beschouwen of haar te veroordelen wegens gebrek aan inzicht in de cartografische generalisatie Mijn voorkeur gaat naar het 'wonder', zeker als men de atlas vergelijkt met de tweede. De tweede atlas bevat de Topografie van liet huidige Nederland op de basis van de SmuldersKompas-cartografie, op schaal 1:200 000. Ook deze atlas bevat 19 kaarten en een overzichtskaart. De kaarten zijn in kleur en speciaal voor deze uitgave vervaardigd. Door toepassing van compu tertechnieken was hel mogelijk kaarten te vervaardigen die per kaart precies hetzelfde gebied weergaven als bij de atlas van 1868. Door een speciale manier van inbinden is het mogelijk geworden per blad het kaart beeld rail 1868 naast dal van 2001 te bekijken, lie weten wel dat er in ons land een grote urbanisatie heeft plaats gevonden (en nog steeds plaats vindt), maar hier wordt je er direct mee gecon fronteerd. Dat geldt niet alleen voor de Bandstad maar bijvoorbeeld ook voor Eindhoven en omgeving, kaart 18. Op de 1

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 17