kaart ran 186S zien we hier roornamelijk namen ran dorpen en gehuchten, en hier en daar wat huizen, in 2001 zijn de namen eerdwenen maar we zien oreral grote woonwijken. Eeuwenlang is ons landschap geleidelijk rerandercl. Bij de bouw ran woningen e.d. werden bestaande wegen, dijken, rtrieren en stroompjes gerotgd. Nu gaat alles 'op de schopde historische landschapsontwik keling rerdwijnt. Dat is begonnen met de rationele ruilrerkarelingen (gelukkig is men nu tot andere inzichten gekomen) maar radicaal geworden bij, bijcoorbeeld, de aanleg ran de Botlek, Europoort en Maasrlakte roor de Rotterdamse harens, kaart 13. Dat alles wordt duidelijk bij het beschouwen run het kaartbeeld ran 186S en dat ran 2001. Mogelijk dat deze uitgare helpt om plannenmakers tot betere inzichten te krijgen. De Betuwe- en HSL- lijn eisen nu hun tol en de Hoekse Haard, nu een prachtig landelijk gebied, wordt ook al bedreigd. Deze uitgare berat rerder ook nog een beknopte, maar interessante inleiding ran twaalf bladzijden. Het zul roor de lezer duidelijk zijn: Ik ben enthousiast orer deze uitgare, of u dat ook zult zijn moet u zelfonderzoeken. Vraagt u zich af'Hut heeft dit met landmeetkunde te maken?', dan kan ik er op wijzen dat landmeters in dienst run orerheid en particuliere bedrijren metingen hebben rerricht om al deze ver anderingen in het landschap mogelijk te maken. Zonder meten kwam en komt er niet reel tot stand! H.C. Bonis Verkleind fragment run kuurt 13 /S6S en 2001. I

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 18