Historisch nieuws: Nederland op de kaart gezet Varia: landmeter Pieter van der Kemp ui 12. Van 20 juni t/in 7 oktober 2001 bood de tentoonstelling "Nederland op de kaart gezet een selectie uit de Atlas van Stolk van diverse nationale kaarten. Deze atlas in het Historisch Museum Het Schielandshuis te Rotterdam is een verzameling historieprenten, opgezet door de verzamelaar Abraham van Stolk (1814-1896) en intussen in bruikleen bij de gemeente Rotterdam. "Nederland op de kaart gezet" was de 71ste tentoonstelling uit de collectie en bevatte 51 stukken. De expositie eindigde met prenten over de vervaardiging, de verkoop en het gebruik van kaarten. Het vouwblad van de expositie: "Allereerst moesten landmeters en cartografen aan het merk. Vervolgens werd het papier geschept en konden kaarten gegraveerd en gedrukt worden. Deze werden dan verspreid door rondtrekkende prentenkoopmannen of verkocht in boeken- en prentenwinkels" Om landmeters aan het werk te zien werd de sierlijke opvulling van de Tirion-kaart van Walcheren uit 1753 met de velduitrusting van tie gebroeders 1 lattinga benut. At tri den Hoer jfuij 3ongzren ~~Jr* Evenals de heer Aardoom was ik bij het lezen van 'Lopen met van Lennep" de landmeter Van der Kemp in Bolsward tegengekomen (De Hollandse Cirkel, juli 2001, p. 13). Voor mij was de naam bekend omdat ik hem enkele jaren geleden al had ontmoet bij het schrijven van de geschiedenis van het landgoed Tongeren bij Epe. Ten zuiden van het landgoed lag het Tongerense veen, gezamenlijk bezit van de "geërfden" uit de buurschap Tongeren, Jan Hendrik Rauwenhoff en de erven Peter Goossens van Tongeren. Rauwenhoff (hij was koopman en woonde in Amsterdam) wilde het Tongerense veen scheiden van het Eper veen, een verdeling maken met de familie Van Tongeren en de afwatering verbeteren. De metingen die hiervoor nodig waren werden verricht door de landmeter P. van der Kemp. Omdat ik vermoed dat hij de landmeter dagelijks tweemaal een wandeling van vijf kilometer naar de dorpskern van Epe wilde besparen, vroeg Rauwenhoff aan zijn tante, die het I luis Tongeren bewoonde, om onderdak: "Mag ik zoo vrij zijn voor een paar nachten voor den Heer Vanderkemp, een knap, fatsoendeluk Jong mensch uit 's Hage, bij LT logies te verzoeken (27 juni 1833). In "Admissies als landmeter in Nederland voor 1811, samengesteld door E. Muller en K. Zandvliet, mijn geluk beproevend vond ik op blz. 49 de passage "Bij de Fundatie van Renswoude echter werden in de le helft van de 19e eeuw nog enkele landmeters afgeleverd (215)". Die noot 215 op blz. 59 verwijst naar De Booij en Engel: "Van erfenis tot studiebeurs", waarin onder anderen wordt genoemd Pieter van der Kemp, die in 1832 een landinetersadmissie kreeg. Dat deze laatste dezelfde is als de landmeter in Tongeren kan veilig worden aangenomen. Maar was het ook de man in Bolsward? J.C. Kreffer 1<>

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 21