Historisch nieuws: Eiland Tiengemeten opnieuw bemeten Op 13 september jl. is op het eiland Tiengemeten een studiedag gehouden over toekomst en inrichting ran het eiland. De Stichting Historisch Boerderij Onderzoek (SHBO) te Arnhem tekende voor de organisatie van deze dag, samen met de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, die sinds 1997 eigenaar is van het eiland. De inleidingen op deze studiedag zijn neergelegd in het door voornoemde stichting uitgegeven 'SHBO Jaarboek 2001 Tiengemeten'. Hierin zijn ook de resultaten van liet bouwhistorisch onderzoek van de boerderijen op Tiengemeten weergegeven. Het eerste exemplaar ran dit goed gedocumenteerde jaarboek is tijdens de studiedag overhandigd aan de staats secretaris van het Ministerie van Natuurbehoud, Landbouw en Visserij (NLV), mevrouw G.H. Faber. Tiengemeten I let eiland Tiengemeten in het Haringvliet is liet laatst overgebleven echte eiland in zuidwest Nederland. Het behoort tot de gemeente Korendijk, Zuid Holland. De naam 'Tiengemeten is afgeleid van de oorspronkelijke oppervlakte van het eiland. 'Geniet" is namelijk een oud Vlaams-Nederlandse oppervlaktemaat van 14 ha: 'tien gemeten': 5 ha dus. Het eiland is ontstaan door bedijkingen van zandplaat en slikken tussen 1770 en 1860'. Op een in 1598 door landmeter Dirck Adriaensz Schelven vervaardigde kaart wordt voor het eerst melding gemaakt van 'Den Thyen Gemeten Het moet de beginfase van de plaat zijn geweest in welks fase ook de naam is ontstaan. In 1639 heeft het eiland - liet eiland Tiengemeten, gezien vanaf de Veerpont (foto Jan van Kek) 1 SHBO 2001 Tiengemeten, Arnhem, 2001, blz. 8 2 Ibidem, blz. 20 23

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 25