Een niet meer in gebruik zijnde coupure (foto Jan ran Eek) zoals blijkt uit een kaart van Jaco Sperwer van de platen en gorzen in liet Hollands Diep en I laringvliet - al meer vorm aangenomen. De plaat is dan al veel groter dan 'tien gemeten', namelijk 137 morgen I l() Ita)'. Als gevolg van aanslibbing blijft de plaats 'groeien' en krijgt daarmee ook economische waarde, hetgeen blijkt als l(>88 'de Plaat thien gemeten door de Staten van Holland in eeuwigdurende erfpacht wordt uitgegeven'1. In I7(>0 wordt - bij een erfdcling - Arnoud Jan van Brienen. heer van Groote Lindt. Dortsmonde en Stad aan t I laringvliet, de nieuwe erfpachter. Later erft zijn zoon V illem Joseph - evenals zijn vader een welgesteld koopman in Amsterdam - de erfpacht lil 1804 vragen de heren 1 lugo Vogel en Bastiaan Broere namens de belanghebbenden ("geïnteresseerden aan het Staatsbewind van de Bataafse Republiek vergunning tot het indijken van Tiengemeten". liet betreft hier een 'compagnie die in ruil voor de bedijking van an Brienen de huur van het eiland krijgt. 1 lugo Vogel is landbouwer en landmeter in I looge Zwaluwe. V est-Brabant, daar woont ook Broere Vogel heeft ook de meeste kaarten van Tiengemeten uit de beginperiode vervaardigd". Door de bedijkingen die. er in die periode plaatsvinden, neemt de oppervlakte 'bedijkt land op I iengemeten in enkele jaren toe van 45 tot 350 ha. I Iet eiland kent thans een totale oppervlakte van 1000 ha. Binnendijks telt het 700 ha. I let eiland is altijd in particulier bezit geweest. Iloerderijen. sluizen, ontwikkeling Tiengemeten herbergt een tiental boerderijen (liet eiland heeft blijkbaar iets met het getal tien) die - op één na - alle leeg en verlaten staan in afwachting van herbestemming. De oudste boerderijen op het 3 Ibidem 4 Ibidem 5 Ibidem, blz. 31 6 Ibidem 7 Ibidem 8 Ibidem 24

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 26