Varia: uit een brievencopieboek van Heuvelink In liet vorige nummer van dit tijdschrift is een genealogische bijdrage gepubliceerd over prof. ir. I Ik.J. I leuvelink (1861-1949). In het archief van de Rijksdriehoeksmeting bij het Kadaster bevindt zich materiaal van de triangulatie van Nederland door deze civiel-ingenieur. In deze rubriek leek het passend om aanvullend enkele door hem verzonden brieven te publiceren. Deze geven een beeld van de dagelijkse gang van zaken en de gedetailleerde verslaglegging aan prof.dr. Ch.M. Schols van de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing. In het persoonlijk leven van Hendrik Jan I leuvelink was de situatie ten tijde van het schrijven dat hij te Delft woonde en net in juli 1887 zijn eerste kind kreeg. 4S. Den Heer Prof Dr. Ch.M. Schols. Winschoten 8 Sept. 1887 Hooggeleerde Heer! Zoodra de lucht ophelderde plaatsten wij het instrument op den pijler. De helio tropen ran Pilsnm, Einden. Leer. Windberg en Groningen waren bijna voortdurend zichtbaar, doch alle zeer onrustig gedurende den geheelen namiddag. Te 2u30 stond de theodoliet. Tegen 5 uur waren Linden en Leer zoo. dat ik dien hoek drie maal gemeten heb. Bij de laatste meting was Leer weder ceel onrustiger geworden. De lieer Wildeboer is heden naar Uithuizermeden. ikzelf begeef mij aanstonds naar Onstwedde om daar den heliotroop te plaatsen. I an den heliotropist in Gieten kwam heden morgen een brief. Die man schijnt in de war te zijn omtrent de richting, waarin hij moet heliotopeeren. Een bezoek duur is dus nog noodig. Na beleefde groete verblijf ik met hoogachting Uw Dw Dr IIk.J. Heuvelink -t'). Den Heer Prof.Dr. Ch.M. Schols. Winschoten 10 Sept S7 Hooggeleerde Heer! Donderdag S Sept begaf de Heer II 'ildeboer zich naar l lithuizermeden om den heliotroop te verplaatsen ikzelf plaatste dien dag den heliotroop in Onstwedde. I rijdag begaf de Heer Wildeboer zich naar Gieten. De heliotropist daar verstond zijne kunst nog niet. Ik was te Finsterwolde om naar Gieten en Uithuizermeden licht te geven en uit te zien. Het licht te Gieten is te Finsterwolde zeer goed zichtbaar vrij hoog boren de boomeri. Omtrent Uithuizermeden heb ik nog geen zekerheid. Ik heb er gisteren niets van gezien. Bij thuiskomst rond ik telegram van daar - komt zoo spoedig mogelijk daar ik zoo geen licht kan geven - van Baay. Wat daar nu is weel ik niet. De lieer II ildeboer is er heden morgen heengereisd. Donderdag heeft de zon niet geschenen. I rijdag Het zich het weer goed aanzien, doch tegen half vier verdween de zon. Gelegenheid om te meten hebben wij alzoo niet verzuimd. Na beleefde groete verblijf ik met hoogach ting. Uw Dn Dr I Ik.J. Heuvelink

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 28