Oud en Nieuw Tafeln für Maschinenrechnen Fünfstellige vollstandige trigonometrische und polygonometrische Teilung des Quadranten in 90 Grade zu 60 Minuten Bearbeitet von Dr. F. G. Gauss Wirkl. Qeh. Oberfinanzrat 6. u. 7. Auflage. 100 Seiten gr. 8°. Gebunden RM. 5.40. In mijn loopbaan in de landmeetkunde en de fotogrammetrie ben ik altijd gefascineerd geweest van vernieuwingen: nieuwe instrumenten en methoden. Als eerste van een nieuw instrument denk ik aan de WILD A7, de opvolger van de toen in mijn ogen al haast volmaakte A5. Ik spreek dan over 1952. baast een halve eeuw geleden. Voor niet-fotogrammeters: de A staat voor Autograph, een serie instrumenten geconstrueerd en op de markt gebracht door de firma Wild te I leerbrugg, nu: Leica. Een volgende "thrill" herinner ik me toen ik in 1973 in Nigeria een cursus leidde. We ontvingen zes elektronische tafelrekenmachines. Die konden door een eenvoudige druk op de knop worteltrekken! Advertentie ZJ1, 1934 I let eerste wat ik kocht toen ik weer in Nederland was, was een 1IP45. Een zakrckenma- chine die niet alleen kon worteltrekken maar ook goniometrische functies in 9 decimalen onder de knop had. Ik herinner me nog zo goed dat we een vuistdikke tafel van ongeveer A-t-fonnaat gebruikten om de waarden op te zoeken met een dergelijke nauwkeurigheid. De 1 IP 45 kostte 1300,-. Dat had ik graag over voor dat wondertje, hoewel ik hem helemaal niet nodig had. Lengte- en breedtebepaling heb ik. behalve als oefening in liet -te jaar, nooit gedaan. Mijn bijzondere interesse had liet wel. Dat had voor mij iets romantisch, wat een achterwaartse snijding ook had, zij het in mindere mate. Detailmeting miste die romantiek. Als fotogrammetcr keek ik daar een beetje op neer. Tegen liet einde van de jaren 70 doken de letters GPS op: Global Positioning System. Dat leek aanvankelijk alleen van belang voor luchtnavigatie. Toen ik in 1985 in de VI T ging had het bijna het stadium bereikt dat het voor fotovluchten gebruikt zou kunnen worden. Dat het ook voor nauwkeurige puntsbepaling geschikt zou worden, kon ik me toen niet indenken. Weg romantiek van de astronomische plaatsbepaling! In 1999 is de apparatuur met een 12 kanaals ontvanger in zakformaat voor -+00 gulden te koop! U begrijpt het al: ik heb me zo'n dingetje aangeschaft. Heb je dan een boot?, werd er gevraagd. Nee, maar wel een fiets! Henk '/.om

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 30