Ir. A.A.Ph.J.M. Baron van Lamsweerde 10 september 1943 Hilversum f 5 augustus 2001 Op 5 augustus overleed in zijn geboorte- en woonplaats Hilversum ir. A.A.Ph.J.M. Baron van Lamsweerde, penningmeester van Stichting De Hollandse Cirkel. Al geruime tijd had Arnoldo niet meer actief aan het bestuurswerk van de stichting kunnen deelnemen, maar dat hij niet meer in onze kring zon terugkeren wisten we slechts kort voor zijn dood. Arnoldo had vanaf het begin in 1997 meegedaan aan het vinden van een vorm waarin de geschiedenis van zijn vakgebied, de geodesie, structureel aandacht zou krijgen. Als lid van een daartoe gevormde taakgroep van de Nederlandse Commissie voor Geodesie (NCG) kwam hij met doeltreffende initiatieven. In die taakgroep vertegenwoordigde hij destijds de Subfaculteit Geodesie van de lechnische 1 niversiteit Delft. Wij waren ingenomen met zijn lidmaatschap, want dat onderstreepte het belang dat ook Delft aan de geschiedenis van het vak toekende. Al vanaf het begin was duidelijk dat er een stichting in het leven zou moeten worden geroepen, met voldoende middelen om de voorgenomen taken uit te voeren. Arnoldo stelde dadelijk voor dat er dan ook een 'coördinator moest worden gevonden om de zaken daadwerkelijk te regelen en dat er ter ondersteuning een stichtingsbureau moest komen waar de lijnen zouden samen komen. Alleen dan zou succes te verwachten zijn. Het plan dat de taakgroep in 1998 aan de NC.G voorlegde voorzag in zo n functie en in een stichtingsbureau en toen het plan zou worden geëffectueerd nam de Subfaculteit, op voorstel van Arnoldo, op zich het bureau te huisvesten en alle voorzieningen ter beschikking te stellen die nodig waren om het te laten functioneren, loen de bestuursfuncties van de stichting werden verdeeld, was Arnoldo onverwijld bereid hel penningmeesterschap op zich te nemen. In die functie regelde hij voor de stichting alles wal voor een goed financieel beheer nodig was. Zo kon de stichting profiteren van de ruime ervaring die hij bestuurlijk had, zowel in TUD-verband, als anders. Voor de aan de Thijsseweg 1 1 kantoorhoudende coördinerend directeur was Arnoldo het dagelijks contact met het stichtings bestuur. Als lid van het dagelijks bestuur, en als penningmeester in het bijzonder, vervulde hij een sleutelrol. I lij was actief in het bedenken en uitwerken van oplossingen voor financiële en andere problemen en had nog een belangrijk aandeel in de plannen voor de toekomst van de stichting als die, op grond van een evaluatie van de eerste drie jaar van haar bestaan, op Iti juni 2001 zou worden 'doorgestart1 en daarbij voortzetting van sponsoring zou behoeven. Hier en altijd fungeerde Arnoldo als het onmisbare directe contact van de stichting met de Subfaculteit, inmiddels Afdeling Geodesie in Delft. I let was dan ook verheugend dat hij bereid was zijn functie van penningmeester na 16 juni 2001 te blijven vervullen. Het heeft slechts voor kort mogen zijn. Arnoldo had 'zin in geschiedenis, niet alleen van de geodesie, maar ook meer algemeen. Als student in Delft - of misschien al eerder - had hij belangstelling voor de geschiedenis van de door de eeuwen heen bestuurlijk nadrukkelijk aanwezige Van Lamsweerdes. Zo kon hij er in de eerste vergadering van voormelde taakgroep trots aan herinneren dat een van zijn verre voorvaderen zijn diensten ook aanbood als landmeter. Dat er in de vijftiende eeuw - Arnoldo vermoedde zelfs al daarvóór - in Zeeuws- Vlaanderen een gelijknamige familie was, maar dat die geen bewijsbare aansluiting kon vinden bij de gangbare genealogie van zijn geslacht, bleef hem bezig houden en hij had vast plannen "later te trachten zijn stamboom in die richting op te voeren en te detailleren. 'Later is voor Arnoldo niet gekomen. In dankbaarheid herinneren wij ons Arnoldo van Lamsweerde als een vriend en collega die zijn ervaring, vindingrijkheid, overtuigings- en daadkracht inzette om onze jonge stichting vorm en toekomst te geven. Aardoom, rooi zit Ier ran Stichting De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 4