De Delftse firma Kipp en de vroegere directeur/instrumentmaker J.W. Giltay %l drs Trienke ran der Spek, Museum Boerhaare Ie Leiden' In de loop van de 19e eeuw kwam er, ook in Nederland, een markt voor wetenschappelijke instru menten. Anders dan voorheen werden zij niet door alleenwerkende instrument makers gemaakt maar in serie in werkplaatsen met meerdere instrumentmakers. I let lesprogramma van de I loogere Burgerschool (1803) legde een sterke nadruk op de vakken wis-, natuur- en scheikunde. De scholen moesten daarom beschikken over de apparatuur voor wetenschap pelijke demonstraties. De firma Kipp, daterend van 1830 en nog steeds bestaand, haakte op die ontwikkeling in en kwam tot bloei. Mede omdat deze firma nog steeds bestaat leek het interessant er een nadere studie aan te wijden. Petrus Jacobus Kipp (1808- 1804) begon in 1830 een apotheek aan de Oude Delft, waar hij al snel ook chemicaliën en instrumenten ging verkopen. I lij trad daarbij op als tussenhandelaar, eigen productie was vooralsnog niet voorzien. Wel moesten er spoedig reparaties kunnen worden verricht. Dit werd gedaan in de werkplaats van G.A.H. Filbry. liet in 1844 door P.J. Kipp uitgevonden Kipp-aparaat voor het maken van gassen is zeer bekend geworden. Een Kipp-apparaat uit 1850 is nog behouden en te zien in het Museum Boerliaave te Leiden. P.J. Kipp overlijdt in 1864 onverwacht. Zijn zoons A.J. en W.A. Kipp splitsten de zaak in een apotheek en een instrumenten- handel met de naam P.J. Kipp N Zonen. Deze groeide langzaam uit tot een van de belang rijkste firma's op dit gebied in Nederland. De werkplaats werd gevestigd achter de gebouwen aan de Oude Delft (1881). Kipp-apparaat uiI 1850, Museum Boerhaare (fata Museum Boerhaare) Jan Willem Giltay (1851-1929) werd geboren te Dordrecht en was een van de eersten die de I IBS doorliep. Hij volgde een opleiding tot instrumentmaker in zijn geboorteplaats en studeerde daarna twee jaar natuurkunde in Duitsland. In 1876 richtte hij in Dordrecht zijn eigen instrumentmakerij op. 1 Bewerkt door Henk Zorn 10

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 12