een lunchpauze van anderhalf uur. De "Engelse" vrije zaterdagmiddag' bestaat nog niet. I lij doet zijn experimenten vaak op zondagochtend. Een voorbeeld van Giltuvs experimentele werk is de verbetering van de seleencel. De seleniumcel is een lichtgevoelige weerstand. 1 lij werd rond 1875 uitgevonden, Giltay maakt ze reeds vanaf 1880. Zij werden gebruikt in telefonie en telegrafie. Giltays seleeneellen hadden een goede naam. dat blijkt uit de literatuur van die tijd. I lij maakt daarmee ook reclame. Prof. Kont in Mtinchen gebruikte Giltay s seleeneellen voor zijn experimenten voor het overseinen van afbeeldingen. Dat was omstreeks 1907. Giltav schrijft in een verkoopcatalogus, ca. 1910: "We voegen hier nog bij toe dat onze seleeneellen door mannen der wetenschap in alle landen als de beste worden erkend en dat de cellen zo goed zijn dankzij 'svstematisch onderzoek Giltay deed veel proeven in de hoop ze te verbeteren, blijkt uit de brieven aan Zeeman. rond 1896: onderzocht hij de inv loed van Röntgenstralen op de gevoeligheid van seleeneellen bij I Inga in Groningen; rond 1902: een nieuwe manier om de seleeneellen te maken (electrolyse i.p.v. opdampen) in overleg met E. Cohen: rond 1914: onderzoek naar de invloed van extreem lage temperaturen op de weerstand van selenium, samen met Zeeman en Kamerlingh Onnes). Verbeteringen komen echter niet altijd door 'svstematische onderzoek tot stand. Hij schrijft in 1904 aan Dr. Taudin Chabot: "Ik maak de cellen thans op een andere manier dan verleden jaar verkrijg daardoor een gevoe ligheid, ongeveer 10 maal zoo groot als toen." Aan hel eind van zijn leven, in 1924, schreef hij aan Zeeman: "De boel is eens bij mij in de brand gevlogen, en de cellen die uit de brand gered werden, waren veel beter dan ik ze ooit gehad had. Die brand heeft mij toen geleerd hoe ik te werk moest gaan. Dieperink Hangbank van Kipp op de tentoonstelling (foto Aclri den Hoer) Dieperink Hangbaak 1920 Kipp en Zonen Delft Voor nauwkeungheidswatei passing Cotfectw Geodwwe TU O® Htsa OCT H iTa C.R?. 573075 DELFT HOLLAND. 12

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 14