Delftse School. In deze rubriek komen veel technieken aan de orde van astronomische plaatsbepa ling, via radioplaatsbepaling tot toepassing van bet Global Positioning System. Ook in de toekomst, bij liet Galileo Project, zullen de Nederlandse geodeten inbreng leveren; fotogrannnetrie. I let zal geen verbazing wekken dat de Nederlandse inbreng groot is, vooral vanwege het internationale instituut 1TC. Toch doet de afwezigheid van een Nederlandse industrie op het gebied van de geodesie zich bier voelen. De ontwikkelingen gaan zo snel dat de industrie aarzelt om veel geld te steken in het onderzoek naar nieuwe producten. Veel contacten worden gelegd met universiteiten en andere onderzoekcentra om nieuwe initiatieven over te nemen. Steeds meer komt de nadruk te liggen op scanningsteclmieken, met name op het gebied van laser en radar; hoogtemeting. I let traditionele waterpassen wordt steeds meer vervangen door de laseraltimetrie. Men heeft hoge verwachtingen van de combinatie van GPS met de gradiometrie-opnames. rekenen. 1 Iet is haast ondenkbaar dat vijftig jaar geleden voor al het landmeetkundig werk alleen handrekenmachines en logaritmetafels ter beschikking stonden. Inmiddels zijn de krachtigste PC s al niet meer voldoende en moet gebruik worden gemaakt van high-performance computers; GIS-technologie. In de afgelopen vijftig jaar heeft de CIS-technologie zijn intrede gedaan, gedeelte lijk in het verlengde van de computercartografie. Trefwoorden zijn database-technology, modellen, visualisatie, virtual reality, enz.; we/gering. Een belangrijke ontwikkeling is de coördinatie van de administratieve wetgeving onroe- rend-goed, waaruit een speciale lak van liet vastgoedinformatierecht is ontstaan. Detailmeting Bij de analoog-digitaal omzetting van de detaihneting ben ik zelf nauw betrokken geweest. In ons land was de meest gebruikte methode die van het meetlijnenverband. Op een veldwerk werd een schets gemaakt met de meetlijnenconstructie die nodig was om de gehele situatie op te meten. Met passer en transversaalschaal werden de maten van het veldwerk op schaal overgenomen op de kaart. I let lag voor de hand om te trachten deze meetlijnen niet grafisch (analoog) uit te zetten op papier, maar om te rekenen naar coördinaten. Door de ingewikkeldheid van de meetlijnenconstructie bleek deze methode weinig efficiënt. I let was efficiënter om de meetlijnenmethode te vervangen door de tachymetrie. In ons vlakke land was de voerstraalmethode nooit concurrerend geweest met de meetlijnenmethoden. Met de automatisering van de detaihneting werden de rollen omgedraaid. I let vanaf een bekend punt meten van richtingen en afstanden naar de te meten punten was geknipt voor automatische verwerking van de meet gegevens. O r> Aanvankelijk werden bestaande tachymeters gebruikt, waarbij de metingen werden genoteerd op formulieren, die automatisch konden worden gescand, zoals mark-sensing kaarten en optische bladlezers. l-t Figuur t: Range-finder met automatische registratie

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 16