Voor u gelezen.... u liet kaartboek geopend, ftedactic E. Ileere en VI. .Storms. NVKpublikatiereeks nummer 32. Amersfoort. 2001 (De Ak schrijft publikatie met een k, terwijl het volgens het nieuwste groene boekje met een c zou moeten zijn! Voor de minder ingewijden: NVK is de Nederlandse Vereniging voor Cartografie) Deze publicatie bevat een 'woord vooraf en de (gedeeltelijk bewerkte) tekst van een achttal lezingen die op 3 april 2001 gehouden zijn op een studiedag van de A I k IVerkgroep voor de Geschiedenis van de Kartogrqfie. Deze dag werd gehouden bij het Hoogheemraadschap van Del/land te Delft. I let 'woord vooraf was van de dagvoor zitter J.A.J. Vervloei. Al. Storms - Onderzoek naar kaart boeken aan de Universiteit van Utrecht. Spreker begint met een definitie van het begrip kaartboek: een tot boek samengebonden verzameling manusciptkaarten, eventueel ondersteund door tekst, waarop een administratief gebied of de bezittingen van een instelling of persoon zijn aangegeven, met een administratieve functie. De heren E. Heere en M. Storms zijn een onderzoek begonnen naar de beschrijving en ontsluiting van kaartboeken. Dit was mede een reden voor deze studiedag. Na een inleiding volgen een definiëring, typologie van pre-kadastrale bronnen, achtergronden van kaartboeken en de waarde van de bronnen. Er is een enquête gehouden in Nederland en België en de resultaten werden besproken. De lezing werd besloten met een schets ran het geplande vervolg onderzoek. 2. E. Heere - Beschrijving en ontsluiting van kaartboeken De tweede onderzoeker gaf een beschrij ving van de opzet van een database en de voor de beschrijving benodigde invoer formulieren. Ook moet de database geïnte greerd worden in een Historisch Informatie Systeem (HIS). Een ding is wel duidelijk: Er moet nog lieel wat gebeuren! 3.Bears - Het belang van kaartboeken voor historisch-geografisch onderzoek Een belangrijk werkveld van historisch- geografisch onderzoek is de bestudering van het cultuurlandschap in de loop der eeuwen. Hierbij kunnen pre-kadastrale kaarten en voorcd kaartboeken een belangrijke bijdrage leveren. Renes onderscheidt een drietal categorieën en geeft hiervan enige voorbeelden bij onderzoek naar grondbezit, bodemgebruik en 'overige'. Hieruit bleek duidelijk hoe belangrijk een goede bronnenkritiek is. De conclusie van de spreker/schrijver was dat kaartboeken een bron met eigen mogelijkheden vormden, die echter door onbekendheid te weinig gebruik wordt. Hij hoopte dan ook dat we de komende jaren de kans krijgen om deze bron te ontsluiten. 4. Pietura Imaginis - Tensing.SKS. Digitaliseren op coördinaten. Beis naar het verleden met de techniek van vandaag. Tensing.SKS is gespecialiseerd in de integratie van geografie en informatica. Omdat uw recensent een volkomen analfabeet op het gebied van digitaliseren is doet hij geen poging een samenvatting te geven. U zult het zelf moeten lezen... 21

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 23