5. II. C. Pouts - Kaarten en kaartboeken ran landmeters 1550 - JSOO Techniek en nauwkeurigheid. Ill het beloog werd allereerst een definitie gegeven ran wat onder een 'echte land- nieter werd rerstaan. I erder werd er op gewezen dat de landmeter ran oorsprong geen kaartenmaker was, maar dat in de loop ran de 16e eeuw is geworden. Hel heeft hij zich ranafhet begin bezig gehouden met de grondboekhouding: het opmeten, registreren, toedelen en rerdelen. De meettechnieken werden beknopt toe gelicht en ook de veranderingen. Gewezen werd op het rerschil tussen rroeger en na 1S00. Destijds was de meting gericht op het berekenen ran het oppervlak en werd de kaart een (soms minder belangrijk) gevolg. Bij de kadastrale kaarten is de meting gericht op het zeer nauwkeurig tekenen en wordt het oppervlak ontleend aan de kaart. Hierna werden een viertal kaartboeken besproken. Allereerst het Kaartboek van Maasland run Jan Potter, 1570. Dan het Kaartboek van het Baljuwschap van IVaaldirijk ran Floris Jacobsz. ran der Saint, ra. 1621). Vervolgens het kaartboek van de Landerijen van het Sint Catharinae Gasthuis in Arnhem van Nicolaes en Isaac ran Geelkercken, 163-t en tot slot het Kaartboek van Voorne, 1695-170 Achtereenvolgens werd stil gestaan bij de reden waarom de kaart boeken gemaakt werden, de meetkundige nauwkeurigheid en de conclusies die daaruit getrokken konden worden. Met uitzondering ran de kaarten rail Potter viel de nauwkeurigheid tegen, zelfs als er een schaalstok op de kaarten was aan gebracht. Bij I an Geelkercken staal op 9 kaarten een noordpijl, bij 5 kaarten is die rolkanten fout, 47° - 66° oostwaarts! Gaan we uit ran het gestelde doe! dan voldoen alle kaartboeken aan dat doet en zijn dus wat dat betreft goed. 6. A.P. de Klerk - Zeeland in kaartboeken: kaartboeken in Zeeland. In Zeeland zijn de meeste archieven en de belangrijkste archivalia verloren gegaan. Toch staat Zeeland met 50 kaartboeken aan de top van de enquête die de organi satoren hebben gehouden. I 'olgens De Klerk is dat nog lang niet alles want hij schat dat het er minstens 100 zijn!!! De Klerk onderscheid drie typen kaart boeken: 1. Tiendkaartboeken. Deze hangen samen met de administratie van particuliere tienden, d.w.z. het tiendrecht. 2. Bedrijfskaartboeken. Dit zijn kaart boeken, eigenlijk kaartboekjes, van gebouwen, erf en landerijen die eigendom of in pacht zijn. van één boerenbedrijf. Zij worden soms meetboek soms reldboek genoemd. 3. Kaartboeken als onderdeel van orer- lopers. In Zeeland zijn overlopers registers op grond waarvan grond- en waterschapsbelasting werd vastgesteld. Ze werden ook we! herenboeken of ereringboeken genoemd. In Zeeland behoren kaarten vrijwel nooit bij de overlopers, in Zeeuws-1 'laanderen blijkt het eerder regel dan uitzondering te zijn dat daar de ereringboeken ook kaarten bevatten. Hoeveel dat er zijn is niet bekend, maar De Klerk schal dit op minstens 60! Het is deze laatste categorie die bij De Klerk de meeste aandacht kreeg. Een bijzonder interes sant verhaal! 7. G. J. Klapwijk - De rol van manuscript- kaarten bij het Hoogheemraadschap Delfland. Na een korte inleiding over het ontstaan en de taken van het Hoogheemraadschap werd nader ingegaan op het ontstaan van de kaarten van Delfland. Omdat kaart- maken een kostbare aangelegenheid was en nog steeds is, kan bij vrijwel iedere kaart aangegeven worden waarom deze

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 24