DHC-symposium 2001, een impressie Jan van Eek. redacteur Zonder academisch kwartiertje vooraf - dat zon later in het program een kans krijgen - opent voorzitter prof. dr. ir. Leen Aardoom op vrijdag 23 november 2001 om 13.30 n. met een welkom aan de aanwezigen het door de Stichting De Hollandse Cirkel'georganiseerde symposium. De collegezaal van de TV in Delft - gastheer van de stichting - is goed gevuld. Een speciaal woord van welkom is er rooi de emeritus-hoogleraren prof. ir. G.J. Bruins en prof.dr. tr. II. Baarcla welke zich eveneens onder de belangstellenden berinden. I let symposium is opgedeeld in: voordrachten, een tentoonstelling en de gedachtenwisseling tijdens de borrel. I let is geen toeval dat Delft de eer te beurt valt voor liet symposium "'Nederlands gedachtengoed rond de ontwikkeling van geodetisch instrumentarium". "Delft is van oudslier een historisch-geodetisch belangrijke stad", zo memoreert voorzitter Aardoom, "bekend van de Artillerie- en Genieschool, de Koninklijke Akadeinie, de Polytechnische School, TH(Delft) en TUDelft. En landelijk bekende landmeters en uitvinders zoals Antonie van Leeuwenhoek - tijdgenoot van Jan Vermeer - hebben hun bakermat in Delft. Nederland heeft een belangrijke rol gespeeld bij ontwerp en ontwikkeling van geodetisch instrumentarium. De geschiedenis daarvan is lang en veelzijdig: van 1 Iollandse Cirkel uit begin 17e eeuw (icoon van Dl IC) tot Active GPS Reference System (AGRS) uit de 21ste eeuw In het openingswoord geeft de voorzitter ook de stand van zaken van het project: 'Inventarisatie Geodetisch Instrumenteel Erfgoed'. Dit project voorziet in het inventariseren van wat er in Nederland nog aan historisch geodetisch instrumentarium voorhanden is. Nog veel zo blijkt! 1 hans zijn er ruim 1000 objecten door de werkgroep beschreven en grotendeels opgenomen met digitale camera. Een selectie daaruit krijgt van De I Iollandse Cirkel het keurmerk: 'geodetisch erfgoed Deze selectie wordt ontsloten op internet en daarmee toegankelijk voor de liefhebbers. Met instrumenteel erfgoed van het Kadaster is beschreven en in beeld gebracht in het rapport 'Inventarisatie Geodetisch Erfgoed Kadaster' hetwelk op de expositie van het symposium reeds te koop is. "Deze jaarlijkse donateursmiddag is ook aangegrepen om er een publieke manifestatie van te maken aldus de voorzitter, "dit als afsluiting van de 3-jarige 'proefperiode' van de Stichting De Hollandse Cirkel". Naast de organisatie elk jaar van een symposium met wisselende thema's, geeft de stichting ook een eigen - inmiddels gewaardeerd - tijdschrift uil. kent ze zo u 100 donateurs en heeft ze een indrukwekkende inventarisatie van geodetisch erfgoed gecatalogiseerd, zoals hiervoor reeds toegelicht. Zowaar een in drie jaar opgebouwde staat van dienst die voortbestaan van de stichting rechtvaardigt. Dat is ook de mening van de sponsors - zo kan de voorzitter bekendmaken - zij hebben namelijk ook voor de komende periode hun steun weer toegezegd. Dit betekent dat met de opening van het sympo sium tevens een nieuwe periode voor De Hollandse Cirkel is ingeluid. Voordrachten De drie voordrachten hebben - met wisselende invalshoeken - het thema van deze dag "Nederlands gedachtengoed rond de ontwikkeling van geodetisch instrumentarium" als onderwerp en zijn elders in dit themanummer opgenomen. Drs Trienke van der Spek - van het museum Boerhaave - weet op boeiende wijze een interessante inleiding verluchtigd met dia's over het voetlicht te brengen. Het onderwerp is de firma Kipp en de instrumentmaker Giltay. Petrus Jacobus Kipp is apotheker op de 'Oude Delft alwaar hij in 1830 tevens een intrumenthandel opent. Het ligt voor de hand dat het voornamelijk instrumenten betrelt gericht op zijn vak. de scheikunde. De handel - voortgezet doorzijn zoon - wordt in 1881 uitgebreid tot ook een eigen instrumentmakerij. De vervaardiging van de fonograaf/telefoon welke in 1876 door

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 4