Bell is ontwikkeld wordt door Giltay - Kipp's compagnon en directeur - zeil in productie genomen. De Gist- en Spiritusfabriek Drill krijgt in 1885 de eerste telefoon. Het apparaat is nog steeds in het bedrijf aanwezig, dat evenals Kipp en Zonen een nog steeds bestaand bedrijf in Delft is. Peter de Koningh - de tweede spreker deze middag - is een kleinzoon van de oprichter van de bekende geodetische instrumentenfabriek firma De Koningh te Arnhem. Zijn inleiding richt zich op het ontwerp en de productie van het Nederlands instrumentarium - met het accent op geodetisch erfgoed - sinds 1902. Uit dat jaar stamt ook de eerste catalogus van de firma, waarin onder meer het eerste waterpasinstrument a 1 175,- wordt aangeboden. En het 'Tijdschrift voor Kadaster en Landmeet kunde' heeft de primeur de eerste advertentie van De Koningh te mogen plaatsen. In het prachtige beeldmateriaal waarmee Peter De Koningh zijn inleiding lardeert, proefje de sfeer in de werkplaats van zijn grootvader in het begin 20ste eeuw. Peter de Koningh is tevens voorzitter van tie Stichting I listorie Geodetische Instrumenten "De Koningh 1902-1960welke zich bekommert om het geode tisch erfgoed van de familie De Koningh. Instrumentmakerij De Koningh bestaat nog steeds, zij het dat er vanaf 1960 geen geodetische instrumenten meer worden vervaardigd. Prot.dr.ir. Theo Bogaerts, voorzitter van de Afdeling Geodesie, sluit als derde spreker de voordrach tenreeks. Zijn interessante voordracht betreft de ontwikkelingen gedurende een periode die parallel loopt met die van zijn eigen carrière in de landmeetkunde: 1952 - 2002 van analoog naar digitaal. En Theo Bogaerts kan putten uit een rijke carrière: van baakhouder tol hoogleraar. Inmiddels is hij ongeveer 25 jaar hoogleraar Vastgoedsystemen. In vogelvlucht belicht hij de ontwikkelingen en methoden in de Nederlandse geodetische instrumentenbouw van veldwerk tot Global Positioning Systeem (GPS). In zijn inleiding worden al deze facetten boeiend belicht, meer speciaal toegespitst op het stramien van de laatste 50 jaar in de geodesie en de rol van de landmeter daarbij. Betreft het voorheen een ambachtelijke wijze van opleiding en ontwikkeling, thans is de afdeling Geodesie van de TU Delft meer leverancier van geo-techniek en geodetische apparatuur. Onderscheiding 1 let dankwoord van voorzitter Aardoom aan de inleiders gaat vergezeld van een attentie. Dan is er nog een verrassing. De heer H.C. Pouls betreedt op uitnodiging van de voorzitter het podium en wordt door hem gefêteerd voor zijn vele verdiensten en activiteiten op het terrein van de geschiedenis der Geodesie. Zo heeft hij al over een reeks van jaren de zorg voor de verzameling en voor de geschiedenis van de geodesie in het algemeen, verzorgt publicaties met name over de Hollandse Cirkel als instrument en heeft sinds enkele jaren zijn veel geciteerde boek op zijn naam: 'De Landmeter van de Romeinse tot de I'ranse tijd wat een bestseller is gebleken. Daarnaast verzorgt hij voordrachten, is voor velen een vraagbaak en recenseert hij publicaties in het tijdschrift De Hollandse Cirkel. Al deze verdiensten zijn voor het bestuur van De 1 Iollandse Cirkel aanleiding om bij gelegenheid van de zojuist door de heer Pouls bereikte 75e verjaardag hem in het zonnetje te zetten en dank te zeggen. Als blijk van erkente lijkheid wordt hem door voorzitter Aardoom de ingelijste 'Oorkonde donateur voor het leven' uit gereikt. De heer Pouls bedankt het bestuur van De Hollandse Cirkel voor deze onderscheiding en ziet in de stichting van die naam zijn pleidooi van reeds 22 jaar geleden voor instelling van een instituut voor de geschiedenis van de Geodesie, tot zijn vreugde gerealiseerd. De voorzitter brengt speciaal ook dank aan de heren Joop Gravesteijn, beheerder van de collectie t an de Geodesie en Bert Bakker, van de Technische Dienst Afdeling Geodesie voor beider inbreng en medewerking bij de realisatie en inrichting van de tentoonstelling tijdens het symposium. lhnttioiislellin<! In een spannende opstelling wordt de interessante expositie 'Geodetisch erfgoed' getoond. De tentoon stelling heeft een wetenschappelijk en een commercieel deel. I let betreft in Nederland bedachte of gebouwde instrumenten uit de periode begin 18e eeuw tot ruwweg medio 20e eeuw. Er is voornamelijk geput uit de collectie van de Afdeling Geodesie van de TU Delft. Er zijn juweeltjes van ambachtelijk kunst te bewonderen. Zij roepen bewondering op voor de makers ervan. De expositie sluit ook prachtig aan bij de voordrachten. Instrumenten van 'Kipp Zonen' en van

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 5