onderdelen werden geïmporteerd van buitenlandse bedrijven zoals Knoll, M. Hensoldt Söhne, Schultze en Bartel, Rheinfelder, de Societé Des Lunettiers, Mollenkopf, Carl Bamberg, Otto Fennel, Tesdorpf, Max Wolz en Tavenir Gravet. Voor pantografen en planimeters werd verwezen naar de op aanvraag te verkrijgen prijscourant van de firma G. Coradi te Zurich. Geinige zijn correspondentie was De Koningh sleclu te spreken over de kwaliteit van de binnenlandse producten en betrok daarom vrijwel alle gereedschappen en machines uit Duitsland. Slechts sporadisch vinden we dat De Koningh in Nederland vervaardigde instrumenten inkocht voor handelsdoeleinden. Later, toen de eigen productie goed op gang was gekomen, werden geregeld in eigen bedrijf vervaardigde instrumenten verkocht aan andere Nederlandse firma's zoals Olland, Ahrend Gaminada en Kipp. Mogelijk waren hier echter ook import-instrumenten bij. In de laatste twee afleveringen uit liet jaar 1002 van het Tijdschrift voor Kadaster N Landmeetkunde (verder K L) treffen we voor het eerst de advertenties van De Koningh aan, zij het aanvankelijk nog als apart ingeniet velletje. Nadat het kabinet van prof.ir. Hk.J. Heuvelink te Delft een door De Koningh vervaardigd waterpas instrument heeft onderzocht, is tie reactie als volgt: Weledele Heer! Delft, 29 oktober 1902 liet waterpasinstrument met reversieniveau dat ik ran U ter bezichtiging ontving, is heden per stoomboot Arnhem-s'Grarenhage aan Uw adres teruggezonden. Het is mij een genoegen n te kunnen verzekeren, dat het instrument, wat constructie betreft/, niet in het minst achter staat bij een dergelijk instrument dat aan de Polytechnische School dezer dagen werd afgeleverd uit een van de best bekende werkplaatsen in Duitschland- die van Max Ilildebrandt Wanneer ik prijsopgaaf van u zou mogen ontvangen, vertrouw ik, dat daarvan het gevolg zal kunnen zijn, om U in het volgend dienstjaar zulk een instrument voor de Polytechnische School te bestellen. Dezer dagen denk ik in Arnhem te komen en U dan persoonlijk te spreken over den door U ontworpen theodoliet. Met de meeste hoogachting. Uwer, H.J. Heuvelink Hoogleeraar AID Pol. School" Korte tijd hierna wordt inderdaad een waterpasinstrument aangekocht. Mogelijk betreft het het water pasinstrument no 6 dat momenteel tot de collectie van de Tl Delft behoort. Ook de Koninklijke Militaire Akademie in Breda en het Bureau Publieke Werken te Amsterdam vindt men onder de eerste klanten. Op 10 november 1902 werden tekeningen gezonden aan prof. Heuvelink ter beoordeling van het ontwerp van een tachymeter. Inmiddels bestond er ook een intensief contact met het Bureau voor de Verificatie van 's-Bijks Zee-instrumenten. Nadat namelijk voor dit instituut enige reparaties waren uitgevoerd, waarbij onder andere de verdeling van een 'Wegener-sextant' diende te worden vernieuwd, werd op advies van de heer (latere 'ir') Cosijn een 'verbeterde Wegener-sextant' ontwikkeld. Op 4 mei 1904 werd het voormalige pand van het Natuurkundig Genootschap "Wessel Knoops gelegen aan de Weerdjesstraat 82 in Arnhem, aangekocht als fabrieksgebouw. Vanaf toen noemde de Koningh zijn bedrijf "Instrumentenfabriek PIIYSICA" naar het uit 1804 daterende gebouw Hat bekend was onder die naam. (i

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 8