Na liet opheffen van de gerenommeerde Arnhemse firma Becker N Buddingh in 1906 nam De Koningh een aantal personeelsleden, machine's en modellen hiervan over. Dit laatste vooral omdatbij de oudere landmeters de waterpasinstrumenten van Becker Buddingh erg gewild waren. Dergelijke instru menten zijn te herkennen doordat onder het firmastempel "G. de Koningh Arnhem de in een ovaal gevatte initialen "B&B' zijn aangebracht. Uit 1907 dateert de oudst bewaard gebleven productielijst. Deze begint met serienummer 128 en bestaat uit een aantal schoolschriftjes waarin de vervaardigde instrumenten zijn genoteerd. Ieder instrument werd voorzien van een serienummer. Bij de nummering werd geen rekening gehouden met het type instrument. I lelaas werd in het algemeen slechts beperkt bijgehouden aan wie de instru menten geleverd werden, de datering is meestal wel duidelijk. In 1907 trad de Arnhemse Elektrische Centrale in werking en werd de fabriek van stroom voorzien. Op een Into van de werkplaats uit deze periode zien we dan ook, naast een aantal nog 'getrapte' draai banken, al enige banken die worden aangedreven door middel van een bovenloopwerk aangedreven door elektromotoren. Band verdelingen konden zowel sexagesimaal als centesimaal verdeeld worden op de inmiddels in de fabriek aan wezige cirkel-verdeelmachine. In 1908 ontwikkelt De Koningh in samenwerking met de Ingenieur-Verificateur Boer zijn Polygoon- ofwel Kadaster theodoliet (no. 506) niet optische centreerinrichting die in het Tijdschrift voor KAL van 1909 uitgebreid wordt beschreven als "theodoliet met doorboorde as, systeem de Koningh Het instrument was voorzien van een doorboorde Bezoeker loont op symposium instromenI run opaaan Peter de Koningh verticale as en werd gecentreerd (foto Adri den Boer) door de kijker in verticale stand te plaatsen, waardoor liet schietlood overbodig werd. Het betrof hier eigenlijk een verbetering van het reeds bestaande svsteem van de firma Dennert en Pape te Altona (Did). In 1909 waren 26 mensen in dienst bij de firma. In een Arnhems tijdschrift over nijverheid en handel is te lezen dat de firma in 1911 beschikte over zowel een nauwkeurige cirkel- als lengteverdeehnachine die in aparte vertrekken waren opgesteld. In het Tijdschrift voor K L, aflevering september 1913, schrijft dhr. J.EA. van Riessen een interessant artikel over een bezoek aan de firma naar aanleiding van de 29e algemene Jaarvergadering van de vereniging voor Kadaster Landmeetkunde. Middels een uitgebreide rondleiding door de fabriek werden alle bewerkingen van ruw gietstuk tot instrument getoond. Verder zag men de verdeelmachine's, het inpersen van de zilveren rand voor de randverdeling en de justeerkamer waar de instrumenten werden afgeregeld. De naast de justeerkamer gelegen ruimte, waar de typisch grijs-groene kleur aan de instrumenten werd gegeven was echter niet toegankelijk omdat de Koningh dit procédé geheim hield. In 1914 wordt een filiaal geopend aan de Raadhuisstraat 44 in Amsterdam. Over dit filiaal is ons helaas weinig bekend. Er werden vooral nautische instrumenten zoals sextanten en barometers

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 9