worden gebruikt was de Hollandse Cirkel. Of dat geheel of gedeeltelijk is gebeurd is niet bekend. Na vereffening van de hoeken konden de punten in het driehoeksnet worden berekend, waarmee de eerste fase werd afgesloten met twee documenten: een verbeterde versie van de kaart waarop de ligging van de punten werd weergegeven, werd het Trigonometrisch Canevas genoemd. De landmeter gaf het als titel "Plan van Drie-Hoeks Meting der gemeente Epe en Oenen". (Canevas= grondslag, stramien). het register van driehoeks-meting, door Machen betiteld als "Register voorstellende de uitkom sten der Trigonometrische bewerkingen voor de opmeting van de gemeente Epe en Oenen, kanton Hattem - Dienstjaar 1827". Alvorens Machen kon beginnen met het detailwerk, het opmeten der percelen, moest de driehoeks meting worden gecontroleerd door de Ingenieur-Verificateur te Arnhem. We kunnen ons voorstellen hoe die een "Missive" uit Epe ontving en zich vervolgens op een afgesproken dag per koets op weg begaf om het werk van Machen te verifiëren. De heer Machen had intussen met de burgemeester besproken hoe de gemeente in secties zou worden verdeeld. De grenzen moesten waar mogelijk samenvallen met natuurlijke afscheidingen als wegen en waterlopen. Elke sectie kreeg een letter en een naam, die zo werd gekozen dat hij in de streek herkenbaar was, zoals Sectie A - De Wolberg, Sectie 0 - Emster Enk. Afhankelijk van de grootte der secties werden ze afgebeeld in één tot vier kaarten, doorgaans op een schaal 1:2500. Men kwam tot twintig secties. Van de verdeling werd proces-verbaal opgemaakt. Het is eenvoudig gezegd dat er 62 baken in het veld werden geplaatst en in 76 punten hoeken werden gemeten. Daarbij kwam wel het één en ander kijken en ik probeer mij er een voorstelling van te maken wat zich daar 175 jaar geleden afspeelde. Misschien is mijn fantasie er volslagen naast. Dan hoop ik op een volgend artikel van iemand die het één en ander kan recht zetten. Toen Machen zich van woon- en werkruimte had verzekerd en zijn opwachting had gemaakt bij ze toj 36 JZ SZ ff 67 6f 6o SO Sé Cft Afb. 2. Driehoeksnet 10

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 12