B <D eJe kaaré. />ei terreJn. i/jéanc/en von a//*, punien Werden gemeten. S/ood/ijnen "d/igejzet" /angj c/e /ood/fjneri werden de a.fa éctnc/en gs-meten. een bekend begrip voor ons is, zal ik hier toch de toen geldende definitie laten volgen. Het perceel werd beschouwd als de kleinste te onderscheiden eenheid van zowel bebouwing als van eigendom. Het was dat deel van de grond, dat geheel aan dezelfde eigenaar behoorde en één soort bebouwing bevatte. De landmeter was aan veel voorschriften gebonden. Zo was overmatige splitsing van percelen niet toegestaan. Deze regel moest voorkomen dat de landmeter, die naar het aantal opgemeten percelen werd betaald, zijn gebied te veel ging opdelen. Het meten sla ik over, om de eenvoudige reden dat het merendeel van de lezers van dit tijdschrift beter dan ik zal weten hoe dat eindeloze meten van loodlijnen en afstanden verliep. De percelen werden genummerd, de plattegrond van gebouwen ingetekend, wegen en waterlopen aangegeven en met als ondergrond het vierkantennet, waarvan de Grote Kerk het nulpunt vormde, kwamen de minuutplans tot stand. Wederom kwam de Ingenieur Verificateur contrölemetingen uitvoeren. Daarna werden in Arnhem op zijn kantoor alle gegevens verzameld werden de oppervlakten berekend, werd alles vastgelegd in de "Boeken van berekening" en werd tot slot het proces-verbaal van verificatie opgemaakt. Vervolgens werden in Arnhem de "Voorlopig Aanwijzende Tafels" samengesteld, waarin achter elk perceelnummer werd vermeld: het soort eigendom (erf en huis, bouwland, bos); de grootte in ha.; de naam van de eigenaars en vruchtgebruikers. Op 9 maart 1829 stuurde de Ingenieur-Verificateur W. Kuyk de eigendomslijsten, de zakatlas waarin kaartmateriaal was verzameld de (voorlopige) aanwijzende tafels en de alfabetische lijst van vaste goederen in de gemeente Epe aan de burgemeester. De eigendomslijsten moesten aan belanghebbenden worden gegeven, de andere stukken dienden een maand ter inzage worden gelegd bij de Secretarie. De laatste tien dagen van die maand zou de landmeter aanwezig zijn om bezwaren aan te horen en te proberen tot overeenstemming te komen met eigenaars. Na goedkeu ring van alle stukken werden deze, wederom met een proces-verbaal, door de burgemeester overge dragen aan de landmeter. Afb. J. Perceelsmeting 12

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 14