niet genomen, ik hoop u daaromtrent nog nader te berichten De Inspecteur bericht dat er geen bezwaren bestaan tegen het gebruik van de hoge lichtopstand, maar "om een goed verze kerd punt te bekomen en te behouden nabij de Westerkerk aldaar; nog bezwaar bestaat de te plaatsen steen te beschouwen als behoorende tot den lichtopstand". Maar uit een, in meerdere opzichten historische, foto blijkt duidelijk dat Heuvelink zijn plannen heeft kunnen doordrukken. Overigens werd in 1904 de lichtopstand eveneens afgebroken en daarmee is ook de vastleggingssteen verdwenen. Hoogte van vuurtorens De hoogte van lichten op de kust wordt voor de zeevaart aangegeven in meters boven de middenstand. Dit is de gemiddelde waterstand tussen eb en vloed. In het archief van de Rijksdriehoeksmeting is de hoogte van een vuurtoren meestal de bovenkant van de walmbol. Deze kan via een lokale driehoeksmeting bepaald worden. De middenstand is in Nederland ongeveer gelijk aan het NAR In kustwateren waar het verschil tussen de getijden fors is, wordt voor de middenstand het hoogteverschil tussen het licht en de gemiddelde hoogwaterstand aangehouden. De reden hiervoor is dat de positie van het schip, van waaraf een meting voor plaatsbepaling verricht wordt, na de berekening altijd dichter bij de kust lijkt te liggen dan in werkelijkheid het geval is. rood. liejféiucia jwarte ofatarui Tottn féa*-é- IK*-] Afb. 4. Pentekeningen Kenbare Punten Zoutelande (boven) en Westkapelle (Uit: Verzamelstaat van Kenbare Punten, Ministerie van Defensie, AJ'deeling Hydrografie's Gravenhage 1940). 3-2- Afb. 5. Pentekening van Amsterdam Westertoren, gezien door een theo doliet op enkele meters vanaf het N. W. basiseind in de Haarlemmermeer, 19de eeuw (Archief RD). Dienst der Hydrografie Het motto van dit onderdeel van de Koninklijke Marine luidt: "Ex usu Nautae ten dienste van de zeeman. Dit zou ook voor vuurtorens kunnen gelden. De belangrijkste taken van de Dienst zijn het verrichten van hydrografische opnemingen en het verzamelen van gegevens met als doel het uitgeven van kaarten en boekwerken ten behoeve van een veilige navi gatie. Enkele aspecten daarbij zijn de plaatsbepaling, naviga tiesystemen en betonning, maar ook, getijmeting, kustlijnen, topografie, vuurtorens en herkenbare punten. In navolging van Engeland en Frankrijk werd in 1787 de Commissie tot de Zaaken, het bepalen der lengte op zee en de verbetering der zeekaarten betreffende" ingesteld. Het willen weten van de juiste positie op zee, is eeuwenlang een groot probleem geweest. Varen langs vreemde, maar lang niet altijd veilige, kusten lag toen voor de hand. Goed kaartwerk met obstakels en vaarlijnen is - zeker bij een zanderige kust en zeegaten - daarbij onmisbaar. De Dienst der Hydrografie publiceerde tevens verzamelstaten van kenbare punten. Indien aan de orde, wordt de Rijksdriehoeksmeting als leverancier van de rechthoekige en kromlijnige wereld-coördinaten vermeld. Van deze kenbare punten zijn er vele tientallen met de pen vanaf zee en met oog voor vele details getekend.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 19