fC/V 1 1 yy' J Meten is weten Op gezette tijden worden de beschrijving en de coördinaten van vaste punten door de meetdienst van de Rijksdriehoeksmeting geactualiseerd. Deformatie kan zo vastgesteld worden. Het scheefzakken van kerk- en dus ook van vuurto rens, wordt bepaald door de centreringsmeting inclusief de vastleggingen op gezette tijden te herhalen. Soms zijn daarbij "huis, tuin en keuken" complicaties te noteren. Zo lezen we in het dossier van de vuurtoren van Hellevoetsluis: "De torenmuur is betegeld. Bij gebruik van de vastlegging I, zal eerst een tegeltje weggehakt moeten worden." Bij vastlegging 2 is het ook al mis: "De rollaag waar de ijzeren bout in zit, is bedekt met mastiek, is eventueel weg te hakken Overigens staan vuurtorens meestal zo "vast als een huis". Een voorbeeld daarvan is de Brandaris.8 Tussen 1902 en 1969 werden er in ieder geval nauwelijks veranderingen in de coördi naten van de ruim 55 meter hoge stang boven bol vastgesteld. Maar in 1992 kreeg de Lange Jaap, de vuurtoren van Huisduinen, een nieuwe hoed. Het lichthuis wordt na 114 jaar trouwe dienst in één dagdeel vervangen. Boven op de toren heeft de walmbol plaatsgemaakt voor een radar, die het mogelijk maakt om vanaf 65 meter hoogte het scheepvaart verkeer te volgen. In feite dus de omgekeerde wereld, immers verondersteld mag worden dat het juist zeelieden zijn, die uitkijken naar vuurtorens! In 1995 publiceert de Rijksdriehoeksmeting de nieuwe coördinaten. De verplaatsing is 8,5 cm en gewoontegetrouw luidt dc omschrijving tot op de dag van vandaag: "Rotor boven walmbol!" Marken In de geraadpleegde dossiers van de RD zijn veel krantenknipsels door toegewijde medewerkers aan de stukken toegevoegd. De vuurtoren van Marken komt zo in 1972, 1976, 1986 en 1996, dus met de regelmaat van de klok aan bod. Strenge winters gepaard gaande met veel kruiend ijs, leiden steeds tot dezelfde krantenartikelen. De woning van de vuurtorenwachter is geplaatst tegen de toren met RD-kenmerk MARKEN 1. Op foto's met bergen ijs lijkt het geheel - op een eilandje midden in zee - wel erg kwetsbaar. Dan kan het volgende dus niet uitblijven. De plaatselijke journalist denkt hardop en schrijft: Vuurtoren gaat aan de wandelMeten is weten en dus trekt de landmeter er weer op uit, om vervolgens via een basismeting wederom te constateren dat het vaste punt MARKEN 1 niet verschoven is. En dus nog steeds staat, waar die volgens eerder verrichte metingen stond. Voorlopig zal een centreringsmeting van de vuurtoren op Marken waarschijnlijk niet meer aan de orde zijn. Deze meting daar is namelijk, vanwege de excentrische ligging van de vuurtoren, een vrij kostbare zaak. Nieuwe technieken en coördinaatstelsels helpen zowel landmeters als zeelieden, bij het vinden van hun weg. Vooral GPS is, vanwege de vele toepassingen plus een lage drempel voor wat betreft het gebruik, voor praktisch iedereen doelmatiger. Zo gezien rest er dan nog maar één laatste vraag: "Wie zit er in het huidige GPS tijdperk, eigenlijk nog te wachten op de zogenaamde 'Amersfoortse' coördinaten van de vuurtoren van Marken?" Een dergelijke vraag is ook actueel voor de zeevaart, waar men inmiddels ook niet meer zit te springen op de geografische coördinaten van vuurtorens. GPS levert immers "real time" wereld coördinaten! 8 De Brandaris is in 1594 gebouwd, maar is pas in 1835 voorzien van een volwaardig kustlicht. In 1907 krijgt de vuurtoren als eerste in Nederlad elektrische licht. A fb. 6. Gedeelte van de kaartering van de Hooge Lichtopstand Harlingen (1897), schaal 1 200, op tekening met basis en verbinding met het lantaarntje van de Westerkerk (Archief RD).

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 20