Projectgroep "Inventarisatie Historisch Beeldmateriaal Toen ik, eind 1985, met de VUT ging, is geschiedenis een van mijn geliefde tijdpasseringen geworden. Ik ben tot deze voorkeur gekomen doordat ik al sedert 1954 de genealogie beoefende, me daarbij niet beperkende tot de eigen familie. Nu is geschiedenis "in". Dat blijkt uit vele kranten- en tijdschriftartikelen en ook uit de boeken die de laatste tien jaar verschenen. Men kan ook stellen dat de Hollandse Cirkel een product is van de "historiemode". Onnodig te zeggen dat dit alles mij zeer welkom is. Tot de komst van De Hollandse Cirkel heb ik nauwelijks iets over geschiedenis op papier gezet. Maar, als je eenmaal iets publiceert, loopje het risico ook ergens anders voor gevraagd te worden. Dat is nu gebeurd door de Kring voor Aardobservatie en Geo-informatica (KvAG). Heeft die dan al historie? Jazeker, zij is voortgekomen uit een fusie van de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie en de Kring voor Remote sensing. De eerste vereniging bestaat dit jaar 70 jaar en dit 14e lustrum wordt in november als geboortefeest van de KvAG gevierd. Ik vind dit een bijzonder goed idee en wil daar dus heel graag aan meewerken. Twee bestuursleden bezochten mij en brachten het gehele archief van de NVF mee. Ik heb inmiddels mijn eerste artikeltje voor de Nieuwsbrief van de KvAG: "Uit het archief van de Nederlandsche Vereeniging voor Fotogrammetrie" ingeleverd. Ik heb er portretten van de oprichter, Schermerhorn, en van Tienstra bijgevoegd, in de hoop dat zij beide geplaatst worden. Ook van Tienstra omdat hij medeoprichter is en omdat Schermerhorn in een brief aan Kwisthout van 15-4-1932, waarin deze verzocht wordt het voorstel tot oprichting te steunen, schrijft: "Aan de Landbouwhogeschool wordt dit vak [fotogrammetrie] gedoceerd door Tienstra, die in deskundigheid zeker voor geen ander behoeft onder te doen." Bij de oprichting van de NVF werd de wens uitgesproken voor de leden een (schriftelijke) cursus fotogrammetrie samen te stellen. In het archief trof ik een gehectografeerd' document van circa 250 bladzijden aan. Op de map stond met rood potlood geschreven "Dictaat Photogrammetrie Prof. Tienstra". Ik vermoed dat dat niet juist is en dat we te maken hebben met de cursus geschreven door Schermerhorn en Tienstra in de jaren 1933-'35. Er zijn enkele brieven, gewisseld tussen Schermerhorn en Tienstra (Beste Wim en Beste Jaap), over de onderlinge aansluiting van de door elk van hen geschreven hoofdstukken in het archief aanwezig. Henk Zorn Op 7 juni 2002 is binnen de stichting De Hollandse Cirkel de nieuwe projectgroep "Inventarisatie Historisch Beeldmateriaal" van start gegaan. Voorzitter is H. Martinus, instituutsarchivaris van het 1TC. De verdere leden zijn G. van Brussel van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, J. Roemen van het Kadaster en ing. J.Th. Gravesteijn van de Afdeling Geodesie van de TU Delft. Hectografie was een methode waarbij in paarse aniline-inkt gedrukt werd. Daarbij werd alcohol gebruikt. Oudere geodeten herinneren zich dat het in de congierge-loge van Moen vaak aangenaam naar alcohol rook.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 26