Op de zolder van Jan Stehouwer Interessante verzameling geodetisch erfgoed Jan van Eek, redacteur De Steeg Het is een flinke klim naar de zolder in het woonhuis van de familie Stehouwer. Doch eenmaal boven wordt de moeite zeer beloond. Een even indrukwekkende als interessante verzameling van wat zo mooi het 'geodetisch erfgoed' heet, ontrolt zich aan ons oog. Uitgestald in vitrines en op schappen. Een el dorado voor de liefhebber. En een liefhebber is Jan Stehouwer (1947) landmeet kundig cartograaf bij het Kadaster in Arnhem. Al noemt hij zich zelf liever landmeetkundig ambte naar. Zijn ambtelijke carrière startte hij in 1970 bij de ruilverkavelingsdienst van het Kadaster in Almelo. Hij volgde de opleiding tot tekenaar op het toenmalig Centraal Teken- en Opleidings instituut (CTO) in Scheveningen. Later wordt het CTO naar Apeldoorn verplaatst. We bevinden ons op zijn 'zoldermuseum' in het rustieke Gelderse plaatsje De Steeg. Gelegen aan de zuidrand van de Veluwe met uitzicht op de uiterwaarden van de rivier de IJssel. Alhoewel op de dag dat wij er verblijven - 31 januari - de uiterwaarden zijn opgeëist door de hoge waterstand van de rivier. Imposante verzameling De belangstelling voor het geodetisch erfgoed is deels verklaarbaar vanuit Jan Stehouwer zijn professie van landmeetkundige. Maar hoe is het allemaal begonnen en wat is de aanleiding geweest tot deze imposante verzameling instrumenten (afb.l), zo vragen we hem. "Dat begon zo zegt Jan. "Na mijn opleiding aan het CTO ben ik op het Kadaster in Zwolle geplaatst. In die tijd mochten er tussen 15 november en 31 december geen metingstaten 75 meer worden opgemaakt, dit met het oog op de afsluiting van het belastingjaar op de bewaring (bedoeld is de grondbelasting, JvEj. Dat betekende dus een rustige periode op de tekenzaal. Een periode die de chef van de tekenzaal aangreep om de zolder eens op de ruimen. Wie of er belangstelling had, zo vroeg hij. Dat was dus iets voor mij. Daar op zolder van het oude Kadastergebouw in Zwolle kwam ik onder meer een kistje tegen waarop een handelsetiket is geplakt met de tekst 'Maatschappij Spoorweg van Vlissingen tot Venlo Het kistje bleek een prachtig hoekmeetinstru- ment te bevatten, daterend uit de tweede helft van de 19e eeuw en gebruikt bij de aanleg van de spoorweg. Een aantal jaren later - bij mijn overplaatsing naar het kantoor Almelo - kreeg ik het kistje met inhoud geschonken. Dit was het begin van mijn verzameling. Ik ben me Afb. 1 Jan Stehouwer bij een deel van zijn verzameling (foto Jan van Eek)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 7