toen via het tijdschrift Geodesia en andere literatuur gaan verdiepen in de geschiedenis van dit en andere instrumenten en mijn interesse was meteen gekweektzo verklaart Jan zijn hobby. Tijdens de praktijkoefening voor landmeettechnicus van de Nederlandse Federatie voor Landmeetkunde (NLF) koopt hij zijn tweede instrument, een 'Wild T-0' en vervolgens in een antiekzaak een theodoliet van Lénoir uit 1832. Dan zijn de centen voorlopig weer op. Beurzen en rommelmarkten worden afgestroopt en hij ziet zijn verzameling gestaag groeien. 'Op de rommelmarkten is het beste nu wel weg", zegt Jan. "Doch als eenmaal in brede kring bekend is dat je een verzamelaar bent en het goed bewaart, komt er ook veel op je af. Ik heb van diverse mensen en instanties uit het gehele land, instrumenten cadeau gekregen. En de prachtige blauwe peilschalen van Rijkswaterstaat die daar staan zo wijst hij naar een hoekje van de zolder", heb ik met toestemming van RWS gered van de schroothoop. Onder meer van de Universiteit in Wageningen heb ik enkele instrumenten, welke aldaar overbodig bleken, kunnen overnemen. Hij demonstreert een planchet, waarmee kaarten in het veld werden gemaakt, en loodst me, voorzichtig stappend over stapels Kadaster literatuur, Kad-stenen, Distomats en een gietijzeren 'Kadaster-straatputje' langs alleen al zo'n dertig verschillende waterpasinstrumenten. Twee exemplaren daarvan springen mij - als leek - bijzonder in het oog. Toevallig de grootste en de kleinste uit de verzameling. Een klein wit exemplaar in kistje blijkt een Zeiss uit 1928, met als opschrift: 'N. IV Libellengehause und Fernnrohn aus einem Stück. Vergröszerung 24/25'. De grote - opgesteld op de bovenste schap - blijkt voor Jan de topper uit zijn verzameling. "Het is een flesjeswaterpasinstrument", zo vertelt hij, "met twee op de zijkanten gemonteerde flesjes gevuld met water die werken als communice rende vaten. Aan het water is een beetje kleurstof toegevoegd om de waterlijn goed zichtbaar te maken. Na gebruik van het instrument worden de flesjes afgeschermd met een koperen huls die met een kettinkje aan het instrument is bevestigd. Het is waarschijnlijk in eigen beheer gebouwd op de Landbouw Universiteit in Wageningen en dateert uit de tweede helft van de 19e eeuw. Een heel bijzonder instrument", benadrukt hij (afb. 2). Zijn totale verzameling bestaat thans uit zo'n 200 instrumenten en andere attributen. Variërend van hoekspiegels, kijkers en kompassen tot theodolieten, planimeters, rekenlinialen en Brunsviga's (afb. 3). Zowel van binnenlandse als buitenlandse makelij en stammend uit diverse periodes. Alles netjes uitgestald in vitrines en op schappen. De hoeken van de zolder worden gevuld door de bekende rood-witte jalons, Kad-stenen, peilschalen (RWS en Waterschappen), meetbanden en -kettingen, enz. Dat alles goed gearchiveerd, beschreven en gedocumenteerd met foto's en brochures, opgeslagen in ordners. Daarnaast heeft Jan de instrumenten op CD-rom gezet. Brand in museum 'Nieuwland' Echter een aantal van de oudste, meest kostbare en ook meest zeldzame instru menten uit zijn collectie kunnen nog slechts Afb. 2 Flesjeswaterpasinstrument foto Jan Stehouwer) Afb. 3 Brunsviga coördinatenmachine (foto Jan van Eek)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 8