op foto worden getoond (afb. 4). De instrumenten zelf zijn bij een brand - die op 1 oktober 1987 het museum 'Nieuwland' in Lelystad in de as legde - verloren gegaan. De instrumenten waren door Jan Stehouwer voor een expositie in dat museum uitgeleend. Het betrof onder meer het volgende: waterpas J. Archbutt Sons,1860), theodoliet (Lénoir 1832), pantometer (Gebrs. Caminada Rotterdam, 1860), grafometer (Secretom Paris, 2e helft 19e eeuw) en het allereerste bezit uit zijn verzameling het hoekmeetinstrument van de 'Maatschappij Spoorweg van Vlissingen tot Venlo'. "Ik leen wel vaker spullen uit voor een expositie elders zo verklaart hij, "immers zo kan een breed publiek genieten van de collectie en wordt het méér dan een persoonlijke verzameling Een nobel streven, doch met fatale gevolgen in dit geval. "Met de verzekeringspenningen kon ik het verlorene niet terugkopen zo het al te verkrijgen was geweest, zegt hij met nog hoorbare spijt in zijn stem, "ik moest opnieuw beginnen. En ik heb er ook van geleerd", zo vervolgt hij, "om niet alle kostbaars op één plek te bewaren. In dat verband heb ik enkele bijzondere instrumenten in leen gegeven aan het Veenkoloniaal Museum in Veendam Hier blijkt ook de kwetsbaarheid van een dergelijke kostbare en waardevolle verzameling. Dat brengt mij op de vraag: wat gebeurt er 'later' met deze mooie en deels ook unieke collectie? "Het liefst, zegt hij zie ik later de collectie in zijn totaliteit bewaard in een lokaal of regionaal museum of oudheidkamer". Een waardevolle aanwinst voor diverse musea zo lijkt mij! De Hollandse Cirkel De zolder is vol, zo is ook de mening van zijn vrouw, die ons "tweehoog" een bakje koffie komt brengen. Toch mis ik nog één instrument merk ik op, namelijk 'De Hollandse Cirkel'. Jan kijkt me aan, met in zijn blik iets van 'dat zou je toch moeten snappen waarom ik die niet heb'. "Nee," zegt hij, "een Hollandse Cirkel is veel te duur voor mij, die heb ik niet in mijn collectie." En daarmee is de cirkel weer rond. Afb. 4 Het door brand verwoeste deel van de collectie foto Jan Stehouwer)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 9