Varia: naamswijziging binnen Rijkswaterstaat, MD wordt AGI Interessant en leuk om een beroep dat reeds eeuwen oud is en nog steeds uitgeoefend moet worden - zij het met geheel andere hulp middelen - zo goed voorgesteld te zien. Met dank aan de heer J. J. Hallers te Drachten, die mij in staat stelde de steen te zien en te fotograferen én de heren J.H. Loedeman te Wageningen en H.C. Pouls te Spijkenisse, die mij hielpen het landmeetkundige deel te duiden. Op 20 maart 2001 wijzigde de bij de stichting Geodesia aangesloten Vereniging Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (VMDR), daterend uit 1959, haar naam in vereniging Geo-Ven W. Een motief was dat deze naam 'recht deed aan de verbreding van het vak gebied'.1 In mei 2001 nam het managementteam van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) het besluit om ook de naam van de dienst te wijzigen. Als voornaamste reden werd opgegeven dat het producten- en dienstenpakket veel breder is geworden sinds de MD zijn naam kreeg. "Daarnaast mist de huidige naam een relatie met de ambities van de organisatie, die sterk focussen op het vervullen van een regierol op het gebied van ICT en GEO," aldus een later informatiebulletin voor de medewerkers.2 In maart 2002 is een Rijkswaterstaatsbrede prijsvraag via een mailing uitgezet. Aan het eind van de inzendtermijn waren er een 450 suggesties binnen. Marja Nederpelt (MD) won met de naam Adviesdienst voor Geo-informatie en ICT, afgekort AGI, een digitale camera. De naam wordt ingevoerd bij de verhuizing naar een nieuw pand in 2003. In dit tijdschrift past aandacht voor de historische naam. Sinds haar oprichting in 1798 waren voor de Rijkswaterstaat het (zelf) landmeten en kaarten maken van groot belang. Dat werk werd gedaan in alle organisatie-onderdelen. Voor wat betreft MD-schoteltje en -theebomen van ca. 1960 (foto Mieke den Boer) de Rivierkaart, de Waterstaatskaart en het NAP concentreerde zich dat binnen de Algemeene Dienst (anno 1808). Vanaf 1921 werd soms ook een nieuw particulier "Geodetisch Bureau" van ir. W. Schermerhom te Delft ingeschakeld. (Ten onrechte suggereert een standaardwerk dat dit bureau eerder was verzelfstandigd: "de inlijving (in 1931) van de Meetkundige Dienst voortgekomen uit het eerder verzelfstandigde Geodetisch Bureau "3). In een rede op de Algemene Vergadering van de Vereniging voor K&L op 7 september 1931 zei ir. W. Schermer- horn: "Landmeten is in Nederland een ambtenarenvak. Er bestaan in ons land noch 3 VMDR wordt Geo-Ven W, in: Geodesia 2001p. 269. 2 MeDium, juni 2002, p. 2. 3 H,W. Lintsen [red.], Rijkswaterstaat 200 jaar, Zaltbommel 1998, p. 255,

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 11