een groep employé 's van maatschappijen noch een groep particuliere landmeters,"4 In deze jaren kwam ook luchtfotogrammetrie op als nieuwe techniek. Die techniek vereiste dure investeringen, die vroegen om centralisatie en specialisatie. Zag ondernemer Schermerhorn van het Geodetisch Bureau de beste kans tot overleven door er een rijksdienst van te maken? Het duidelijkst komt dit uit in een stukje "Landmetersdienst'van een anonieme 'insider'. Daarin is sprake van de werknaam "Landmeetkundigen Dienst in den Rijks waterstaat".5 In 1931 kwam er zo, als een vroege vorm van 'insourcing', een centrale landmeetkundige dienst binnen Rijkswaterstaat. Personeel en materiaal van Schermerhorn werden overgenomen en er ontstond een 'gestuurde winkelnering'. In het Tijdschrift voor K.&L van 1931 komt de oprichting van deze dienst slechts indirect aan de orde door het vermelden van de benoeming m.i.v. 16 oktober 1931 van J.G. Fortuin te Hoorn tot "adjunct hoofdingenieur bij den Rijkswaterstaat" (p. 184). Van een nadere aanduiding binnen de Rijkswaterstaat is geen sprake. Feitelijk wordt al snel de naam Meetkundige Dienst gebruikt. Toen Schermerhorn bij het zilveren jubileum in 1956 terugblikte, schreef hij: "Merkwaardig is, dat ik in mijn archief nergens kan ont dekken, hoe en op welk moment men gekomen is van de in de stukken voorkomende variaties op het thema Centrale Landmeetkundige Dienst, Centrale Meetdienst e.d. tot de thans officieel gebruikte naam Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat. Wel staat vast dat dit onmiddellijk bij het begin de officiële naam is geweest. "6 Op basis van dit citaat stelt een latere geschiedschrijver: "De Meetkundige Dienst - de oorsprong van de naam is in nevelen gehuld...."1 In het totale jubileumboek bij het 25-jarig bestaan wordt 'dienst' konse- LANDMETERSDIENST Aangaande de instelling van den "Landmeet kundigen Dienst in den Rijkswaterstaat" naast het Rijkskadaster, die volgens bericht uit goede bron op 1 Aug. a.s. zal plaats hebben, valt het volgende op te merken: Het overgaan van het "Geodetisch Bureau" met het personeel daarvan aan Rijkswaterstaat doet het van den aanvang af ontbreken van levens vatbaarheid van dit "G.B." uitkomen (met belangeloozen geldel ij ken steun opgericht), zijnde deze overgang, van onderneming tot aanneming van opdrachten, tot Rijksinstelling, een winstderving voor den leider (oprichter), en de thans eenig bestaande mogelijkheid tot instandhouding van genoemde onderneming, gelijk reeds meermalen in vorige jaren in het "Tijdschrift Kadaster en Landmeetkunde" aan geduid is. INSIDER Tekst krantenknipsel, w..v. 1931 kwent met een kleine letter gedrukt en komt de afkorting 'MD' nog niet voor. Het jubileum boek bij het 50-jarig bestaan stelt voorin: "Organisatorisch werd de Meetkundige Dienst, in deze publicatie verder M.D. genoemd, ondergebracht bij de directie Algemene Dienst, een situatie dit tot 1959 zou voortduren,"8 In 1973 werd binnen Rijkswaterstaat een Dienst Informatieverwerking (DIV) opgericht. Toen deze DIV in 1989 grotendeels werd geprivatiseerd, werd een klein deel daarvan bij de MD gepositioneerd. Het was één van de redenen van een bonter palet aan producten, maar van aanpassing van de naam was daarbij geen sprake. Aan de andere kant werd werk, dat de MD aanvankelijk zelf deed, aan andere diensten overgelaten of uitbesteed. Adri den Boer 4 Tijdschrift voor K&L 1931, p. 50. Het is mij niet gelukt medium en datering van dit knipsel te achterhalen: het stond bijv. niet in het Tijdschrift voor K&L van 1931 en oogt gezien de kolombreedte van 7 cm als een krantenknipsel. W. Schermerhorn, Ontstaan en groei van de Meetkundige Dienst tegen de achtergrond van de maatschappelijke ontwikkeling, in: Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Publikatie ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan (overdruk van Tijdschrift voor K&L 72e jrg nr 5), Leiden 1956, p. 38. 7 H.C. Toussaint, Uitgemeten en uitgetekend. De geschiedenis van de Algemene Dienst van de Rijkswaterstaat (RWS-serie nr 59), Den Haag 1998, p. 73. 8 Een halve eeuw Meetkundige Dienst. 1931-1981 (RWS-serie nr 35), Delft 1981, p. 9. 10

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 12