AJh 3. want nu moest, naast dc grootteberekening, ook een kaart getekend kunnen worden.2 Het 'op de cleyne voet' tekenen van grondbezit, wegen en waterlopen gaf geen problemen, anders was het met gebouwen, stadswallen en begroeiingen, zoals bomen. Deze werden dan ook meestal 'in opstand' getekend. Dan rijst ook de vraag of de getekende objecten een symboolfunctie hebben of dat ze naar de werkelijkheid zijn weergegeven. Afbeelding 2 toont het dorp Naaldwijk uit het Kaartboek van het Baljuwschap van Naald wijk.2 De kaarten in dit boek zijn tussen 1620 en 1624 vervaardigd door de landmeter Floris Jacobsz. Het is duidelijk te zien dat hier de kerk, huizen en boerderijen alleen maar symbo lisch zijn weergegeven. Het dorp komt ook op drie andere deelkaarten voor en daar is straten plan en het aantal huizen anders. Alhoewel, blijkens onderzoek, het grondeigendom goed is weergegeven, kan aan de weergave van de woonhuizen geen waarde worden toegekend. Geheel anders is het werk van Jan Potter, landmeter van Delfland, die in 1570 metingen heeft verricht en een kaartboek samengesteld voor de Duitsche Orde in Maasland.4 Op afbeelding 3 is Maasland te zien. We zien hier een fraai topografisch dorps gezicht. In hoeverre de bebouwing betrouwbaar is weergegeven is niet met zekerheid te zeggen. Zeker is dat sommige woonhuizen betrouwbaar zijn getekend en het commandeurshuis goed is afgebeeld, maar bij de kerk ontbreken enige belangrijke bouwdetails, zoals het licht verhoogde dak van het koor en de noordbeuk. Het lijkt er op dat de betrouwbaarheid het grootst is bij boerderijen die in de door Potter opgemeten en getekende kavels liggen. Dat een mooi gedetailleerd getekend gebouw nog niet betekent dat hier sprake is van een betrouwbare weergave toont ons de in 1586 door de gezworen landmeter Simon Dammasz van Dueren getekende kaart van Willemstad (afb. 4). Hier wordt een traditionele kerk getoond maar in 1586 stond, er geen kerk in Willemstad! Later is hier de eerste echte protestantse kerk van ons land gebouwd, deze had een achthoekige vorm en werd eerst in Afb. 4. 2 Niet geodeten realiseren zich vaak niet dat, wanneer uit meetgegevens een oppervlak berekend kan worden, dit nog niet altijd getekend kan worden! 3 Kaartboek van het Baljuwschap van Naaldwijk met een inleiding door M. Kok. Alphen aan den Rijn 1985. 4 Kaartboek van Maasland van Jan Potter met toelichting. Maasland 1991

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 14