1607 in gebruik genomen.5 De getekende kerk lijkt dus in geen enkel opzicht op de kerk die daar later gebouwd is. 1 Bij /anJkaarten zijn de gebouwen echter bijzaak. Deze behoeven dus niet juist getekend i te zijn, een nauwkeurige afbeelding kan de kaart 1 verfraaien, maar dat is alles. Een uitzondering zijn misschien de fraaie, grote decoratieve kaarten die de besturen van Hoogheemraad- 1 schappen hebben laten maken. Hier kan het i bestuur een juiste weergave geëist hebben. i Is bij het meeste karteerwerk de nauwkeurige 1 weergave van gebouwen meestal geen vereiste, anders is dit bij triangulatiewerk en het water passen. Hier moest de landmeter gebouwen, of gedeelten daarvan, wèl juist weergeven. In de Franse tijd is in de periode 1802 tot 1811 door de latere luitenant-generaal baron Krayenhoff een driehoeksmeting uitgevoerd ten behoeve van een grote algemene kaart van Nederland, later genoemd de Kaart van Krayenhoff. Zo'n driehoeksnet is een denkbeeldig net van grote driehoeken, waarmede ons land bedekt werd. Hierbij waren de hoekpunten meestal kerktorens. Op die torens werden hoek metingen naar de andere torens verricht. Nadat ergens een lange afstand bepaald was kon dit net doorgerekend worden en werd de onder linge ligging nauwkeurig bekend. Zo werd ons land bedekt door een netwerk van vaste punten. Wilde men nu bij het meten op de juiste torens richten dan moest natuurlijk de vorm bekend zijn, vandaar dat er tekeningen van die torens gemaakt moesten worden. Bovendien moesten ook bepaalde meetgegevens vermeld worden. Het is mij niet bekend of er tekeningen van de torens van het net van Krayenhoff bewaard zijn gebleven en waar die zouden kunnen zijn. Na de nederlaag van Napoleon en de vereniging van de Nederlanden is men bezig geweest met de uitbreiding van het net in het huidige België. Triangulatiewerk is daar onder andere uit gevoerd door de kapitein - ingenieur J. Erzey In zijn waarnemingsboek over de periode 27 augustus 1815 tot 16 juli 1821 staan diverse tekeningen van door hem gebruikte torens, zoals de toren van de O.L. Vrouwekathedraal in Antwerpen (afbeelding 5). Hieruit blijkt dat Erzey geen onverdienstelijk architectuur tekenaar was. Nader onderzoek zal nog moeten uitwijzen of er nog meer waarnemingsboeken met tekeningen bewaard zijn gebleven. In verband met verhoogde nauwkeurigheids- eisen werd in 1885 aan een nieuw net begonnen. Dit werk werd in 1928 voltooid. Dit net van de Rijksdriehoeksmeting of R.D. vormt nog steeds de basis van alle meetwerkzaam- heden in ons land. De bijhouding van dit net Afb. 5. Driehoeksmeting of triangulatie M. van Rooijen (red.). Steden des Tijds. Utrecht 1990, p. 39 - 48. 13

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 15