een aantal hoogtemerken waren nu twee hoogten bekend nl. de oorspronkelijke en de verbeterde. Aangezien deze getallen uitgedrukt werden t.o.v. hetzelfde peil (dus geen nieuw vergelijkingsvlak) besloot men de verbeterde hoogten aan te geven met Normaal Amster dams Peil ofwel N.A.P. en niet Nieuw Amster dams Peil, zoals vaak gezegd wordt. Het Amsterdams Peil was vastgelegd d.m.v. groeven in een aantal Amsterdamse sluizen.7 Bij de metingen voor de verspreiding van dit peil moest ook op andere plaatsen de hoogte vastgelegd worden. Daartoe werden in daarvoor geschikte gebouwen hoogtebouten in muren aangebracht. In het westen waren dat vooral stevig gefundeerde gebouwen zoals kerken, stadhuizen, gemalen, sluizen, enz. Op zandgronden in het zuiden en oosten van ons land was elk goed gebouwd object geschikt. De plaats van die bouten werd door nauw keurige schetsen, in sommige gevallen zelfs fraaie aquarellen vastgelegd. ■J-A Jn PÜ d' - e.aC '-r Afh. 7. Afb. 8. Bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat zijn een aantal waterpasboekjes met afbeeldingen bewaard gebleven. Hierbij zijn staaltjes van fraai teken- en aquarelwerk. Men krijgt soms de indruk dat de landmeter meer plezier had in het schilderen dan in het meten... Afbeelding 7 toont een schets van de toren van de Grote of Sint Gertrudiskerk in Bergen op Zoom, 1880. De bout zit hier achter het hek, links van de ingang, op de schets met rood aangegeven. Rechts boven een detail van de bout met de twee zg. referentiemerken. Deze tekening loopt over twee bladzijden vandaar dat een klein deel van de toren op de schets niet goed te zien is. In een ander waterpasboekje heeft een land meter niet alleen geschetst waar de bout in de zijgevel van het stadhuis van Enkhuizen zit maar ook hoe zijn assistent de bout aanbrengt, afb. 8. In de waterpasboekjes vindt men niet alleen kerken en stadhuizen maar ook kastelen, boerderijen, dijkhuizen, een veerhuis, een herberg en een uitwateringsduikersluis. Slechts in een beperkt aantal boekjes is de naam van de maker te vinden, zoals die van een zekere Jn JA C (V/ t, l 'lL 7 P.l. van der Weele. De geschiedenis van het N.A.P. Delft 1971P. Wijnterp. De eerste nauwkeurigheidswaterpassing van Nederland (1875 - 885). Delft 1993

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 17