Varia: inhoud Caert-Thresoor Afb. 9. Doffregnies die in 1880 in westelijk Brabant gemeten heeft. De tekening van de kerk in Bergen op Zoom is van hem, maar ook die van een herberg gelegen aan de kruising van de weg Roosendaal-Etten met de weg Oudenbosch-Rucphen. Daar is de waterpas- bout aangebracht in de muur van de stal, afb. 9. In het boekje zit ook een keurige situatieschets Afb. 10. waarop te zien is dat de stal wat uitspringt, dit is ook op de tekening te zien. Een andere naam die we tegenkomen is J.N. van Ruijven die in 1885 in Zeeuws Vlaanderen heeft gewerkt. Van hem zijn enige aardige kleine aquarellen bewaard gebleven. Opvallend is het vreemde perspectief van het stadhuis van Hulst. Van Ruijven wilde hier de bout aan de voor kant in het torengedeelte van het stadhuis aan brengen. Toen hij zijn afbeelding klaar had vernam hij dat op die plaats nog een wapen bord zou komen. De geplande plaats was dus niet geschikt voor het hoogtemerk, daarom besloot de landmeter de bout aan de zijkant te plaatsen... Maar hij zag het blijkbaar niet zitten om een nieuwe tekening te maken, dus besloot hij de tekening aan te passen. Zo ontstond een vreemd perspectief, zoals op afbeelding 10 te zien is! Het is jammer dat deze tekeningen en aquarellen geen grotere bekendheid hebben gekregen. Misschien dat de Meetkundige Dienst nog eens t.g.v. een jubileum een aantal van deze af beeldingen in druk zou kunnen laten verschijnen. In het voorgaande is steeds sprake geweest van landmeters maar daarmede zijn in dit artikel niet alleen geadmitteerde landmeters maar ook militaire geografische ingenieurs en water staatsingenieurs bedoeld. Hopelijk is met dit artikel de aandacht gevestigd op wat minder bekend werk van landmeters en ingenieurs, waarbij het weergeven van gebouwen, of delen daarvan, een essentieel onderdeel van het werk was. Spijkenisse, november 1997/augustus 2002 In nummer 2002-2 van Caert-Thresoor vindt men o.a. de volgende artikelen: Peter H. Meurer, Op het spoor van de kaart der Nederlanden van Jan van Hoirne Peter van der Krogt en Ferjan Ormeling, Een handleiding voor kaartgebruik met een legendalandje uit 1554 F.J. Ormeling sr, Jan van Roon 1872-1930), veelzijdig, kritisch topograaf i4U4da .mm\ 16

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 18