Historisch Nieuws: expositie "Breda in kaart Als sluitstuk van het herdenken van het 750- jarig bestaan van de stad is in het Breda's Museum een expositie "Breda in kaart" ingericht. De tentoonstelling startte op 27 september en is tot en met 1 december 2002 te bekijken. Archieven in binnen- en buitenland stonden tijdelijk unieke kaarten af. De rijkdom aan beschikbaar materiaal heeft te maken met de status van Breda als vestingstad. Van de tentoonstelling "Breda in kaart" verschenen een gelijknamige catalogus (28 p., 1,-) en een dito boek 112 p., ISBN 90-806108-2-8, 25,-). Dat er zonder landmeters geen kaarten mogelijk zijn, wordt op de tentoonstelling voldoende duidelijk. In 1530 heeft Hendrik van Nassau, die het stadsgebied wilde uitbreiden, de stad al laten opmeten door de uit Holland afkomstige landmeter Maarten Cornelisz. Naar die opmetingen maakte de Bredanaar Jan van Galen rond 1530 een kaart. In de brede litera tuur wint de beroepsnaam cartograaf het vaak van die van landmeter. Zo niet in dit boek als het over de 16e eeuw gaat: "De opkomst van het wiskundeonderricht aan de universiteit van Leuven had enkele landmeters opgeleverd, 6'/"° V..J X 7"" onder wie de befaamde Gerard Mercator. De meest op de praktijk ingestelde beoefenaar van het landmeten was Jacob van Deventer (ca. 1500-1575). Volgens eigen zeggen kon hij 'naar de conste der geometrie en op 't compas' (dat wil zeggen op grond van een eenvoudige triangulatie of driehoeksmeting) gebieden en steden opmeten." Van Jan Pieterszoon Dou, "Landmeter en Notaris", hangt een prachtige kaart, in 1625 vervaardigd in verband met de grondboekhouding van de landerijen en bossen ten zuiden van Breda. Prins Maurits was zijn opdrachtgever. Het boek: "Jan Pietersz. Dou was een befaamd landmeter uit Leiden, die reeds eerder voor Maurits had gewerkt. Hij was de uitvinder van een instrument waarmee hoekmetingen uitgevoerd konden worden, de Hollandse cirkel of cirkel van Dou." Balthasar Floris van Berckenrode maakte een zeer gedetailleerde kaart van de belegerings werken rondom Breda in 1637. Het boek: "Landmeter Van Berckenrode heeft, volgens een vermelding op de bijbehorende legenda zelf alle opmetingen voor de kaart 'mette Kettingh' verricht." Op de gegraveerde kaart 'Tertia Pars Brabantiae' van circa 1735 prijkt in een vignet een man met een meetkruis. Omdat er zulke originele kaarten in de expositie zijn opgenomen, wordt men ook geconfron teerd met de status van het materiaal. Een kaart van circa 1730 van Breda in de middeleeuwen bevat in oud handschrift de tekst: "De kaart heeft uytgedient". Een anonieme stads plattegrond van circa 1750 geeft zo de indruk een aanzet te zijn voor een nauwkeuriger latere versie. Op een ook niet verder ingevulde cartouche staat in potlood vermeld: "dit plan is den eersten opzet en heb het int net gebragt en verbeterd". Het "Plan van de Stadt Breda" uit 1754 bevat de tekst "Gedeeltelijk opgenomen en 't defecteuse gecorrigeert door den Ingenieur Ambijze van Batenburgh Ook van de vestingstad Breda zijn er meer dan 'belegeringskaarten'. Uit circa 1850 dateert een anonieme kaart van de 'Groote Weg No 3' naar Oosterhout. Het gaat om een typische Tfi.OPOP.Tl OMS LE Si 1 VAT JE Pt*r/K* ïfnH- -j„Wn Tim** t/ffjT L r>un\ mt/r fxy, Afb. 1. Fragment van de kaart van de vesting Breda, Jean Schuermans, 1666 (Brussel, Algemeen Rijksarchief, kaarten en plannen in handschrift, inv. nr. 2492)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 19