wegbeheerkaart, gezien niet alleen tabellen met afstanden, maar ook met de capaciteit van bruggen, heulen en duikers. Ook voor beheer van openbaar gebied maakte de stadsarchitect in 1868 een plattegrond. Op de kaart zijn aangegeven de limietscheidingen (gemeente grenzen) in rode lijnen en zwarte palen, dc straten, pleinen en gemeentegronden (vaal geel), de gebouwen in gemeentelijk eigendom (gearceerd), de gemeentelijke waterpompen en welputten (blauwe cirkels), openbare privaten en urinoirs, de riolen (rode en zwarte lijnen), zinkputten en de gemeentelijke beplantingen (zwarte stippen). Kaarten worden ook benut voor het weergeven van grenzen van politieke, rechterlijke of religieuze macht. Broederlijk naast elkaar hangen de kaart van het Bisdom Breda uit 1857 met "Geestelijke Inrigtingen" alsmede de verdeling in "zes Dekenaten bevattende te zamen 78 Parochiën" en die van de Gerefor meerde classis Breda uit 1769. Overigens waren op de Spaansgezinde kaart getiteld 'Oprechte ende waerachtige Af-beeldinge van het Belegh vande stercke Stadt Breda' uit 1625 met de hoofdletters IHS de plaatsen aan gegeven waar de jezuïeten kerkdiensten voor de soldaten hielden. Weer andere kaarten zijn die uit de eerste helft van de 20e eeuw van particuliere bouwmaatschappijen om hun huizen aan de man te brengen. Opmerkelijk genoeg zijn uit de collectie van het museum zélf een kadasterkaart uit 1870 en een kadastraal veldkaartje uit 1871. "Veranderingen aan percelen en bebouwing werden in het veld op dit soort kaartjes door de landmeters opgenomen op de grote officiële kadasterkaarten. Als de hoeveelheid correcties de kaart onleesbaar maakten werd er een nieuwe gemaakt," aldus de catalogus. Uiteraard ontbreken stafkaarten van de Topografische Inrichting en latere Dienst ook niet. Een bezoek aan de tentoonstelling zij van harte aanbevolen. Het enige puntje van kritiek zou voor senioren bij sommige kaarten de verlichting kunnen zijn. Natuurlijk hadden oude landmeet kundige instrumenten de papieren tentoon stelling kunnen verrijken. Het Breda's Museum, Parade 12 te Breda is geopend op dinsdag t/m zondag van 10.00-17.00 uur. Op vrijdag 22 en zaterdag 23 november vindt in de Grote Kerk te Breda de European Map Fair plaats, georgani seerd door de Stichting Historische Cartografie der Nederlanden. Ter gelegenheid van deze beurs wordt in de kerk een bijzonder deel van "Breda in kaart" tentoongesteld, vooral bestaand uit de 17e eeuwse kaarten en prenten van belegeringen van de stad. Deze tentoonstelling loopt van 20 november tot en met 1 december. Adri den Boer /(UV^Cc- Afb. 2. Fragment van de "Oude afbeelding der stad van Breda, ten tijde van heer Jan van Polanen, begonnen in 1355, 1410 voltrockennevens de uytleg gedaan bij Graaf Hendrik van Nassau int jaar 1531 begonnen A van Broekhuysen, ca 1730 (Brussel, Algemeen Rijksarchief kaarten en plannen in handschrift, inv. nr. 2487) If!

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 20