Werken met Zeeuwse kaarten diensten onafhankelijk van elkaar uitgevoerd! In de jaren 1920 keerde hij terug naar Neder land waar hij als een man van gezag werd beschouwd. Helaas bleef hij vasthouden aan het beginsel om kadasterkaarten te gebruiken als ondergrond voor topografische kaarten en achtte hij luchtkartering hiervoor onbruikbaar. Dit bezorgde hem veel kritiek van geodetische zijde. Jan van Roon heeft artikelen geschreven over historische, landmeetkundige, geografische en organisatorische onderwerpen. De schrijver van dit artikel. prof.dr.F.J. Ormeling sr., emeritus - hoogleraar in de cartografie over leed kort voor het ter perse gaan van dit nummer van Caert - Thresoor. A.P. de Klerk e.a. Werken met Zeeuwse kaarten. Handleiding bij het gebruik van oude topografische kaarten. Utrecht 2002, ISBN 90 5345 207 9. In deze handleiding worden na een uitgebreide inleiding 34 Zeeuwse oude topografische kaarten en kaarttypen behandeld. Elk deel van Zeeland komt aan bod: van Schouwen - Duiveland tot Zeeuws - Vlaanderen, van Brouwershaven tot Hulst. In de inleiding worden elf verschillende soorten kaarten onderscheiden, daarna worden van elke soort enige voorbeelden besproken. Totaal 27 auteurs hebben aan deze uitgave meegewerkt, daaronder zijn bekende namen zoals mevr. Y. Donkersloot en de heren D. de Vries, A.H. Huussenjr. enA.F. Wennekes. Het boek is keurig verzorgd met een groot aantal illustraties waaronder vele uitstekende kleurenafbeeldingen. Door de vele auteurs is de schrijfstijl levendig en afwisselend, maar dit heeft er ook toe geleid dat sommige bespre kingen erg kort (eigenlijk te kort) zijn en andere veel uitgebreider met veel noten, hier 'verantwoording' genoemd. De titel van dit boek doet denken aan de Handleiding voor de studie van de topogra fische kaarten van Nederland, 1750 - 1850 van Koeman, maar inhoudelijk is het geheel anders. In dit Zeeuwse boek is in feite elke KQKDE UNIEl.KADKJDt ü.mdleiding bij het gebruik van oude topografische kaarten G R OO I T. HOOCH Boekomslag Een mooie kaart van een buitenplaats door de luitenant - ingenieur J.J. de Freytag, 1771 20

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 22