Varia: verhuur 'kasteel van Kruidhof te Wageningen kaart, met uitzondering van de thematische kaart, 'topografisch'. Terecht wordt gesteld dat bij allerlei vormen van historisch onderzoek oude kaarten vaak een belangrijke rol spelen en dat voor een juist gebruik men het doel moet kennen waarvoor de kaart gemaakt werd. Aan dit aspect wordt in dit boek dan ook ruimschoots aandacht besteed maar of men daarmede dan ook een hand leiding heeft voor het gebruik van oude kaarten mag betwijfeld worden, ik zou het liever een handreiking willen noemen. Het boek wordt compleet gemaakt met een lijst van adressen van instellingen die Zeeuwse kaarten beheren, een beknopte bibliografie en een register van kaartmakers en landmeters. In dit register komt echter een foutieve naam voor. Er wordt hier namelijk een Doude, C. Jz. genoemd en een verwijzing naar blz. 76 waar Cornelis Janssoon Doude staat, dit moet echter Cornelis Janszoon de Oude zijn. Deze land- meter/bedijkingsdeskundige heeft o.a. samen met zijn halfbroer Steven Jan Symonssen (hier ook genoemd) werk verricht in het Delta gebied, beiden waren zonen van de bekende Jan Symonsz uit Gastel, die hetzelfde beroep heeft uitgeoefend. Deze publicatie is niet alleen nuttig voor onderzoekers naar de geschiedenis van het Zeeuwse landschap maar eigenlijk voor iedereen die daar belangstelling voor heeft. Naast kaarten bevat dit boek een groot aantal andere illustraties, van grenspaal tot graf zerken dat maakt het inhoudelijk tot een boeiend boek. H.C. Pouls Delfts Goudleven en werk van achttien markante hoogleraren. Onder redactie van K.F. Wakker, P.A. Schenck, G.J. Olsder, Kokkedee, J.H. Makkink en R.P.W. Visser. Uitgegeven door de Technische Universiteit Delft ter gelegenheid van het 32e lustrum (2002) ISBN 90-75961-20-0. Deze 18 hoogleraren werden geboren tussen 1860 (G.A.F. Molengraaf!) en 1917 (J.B. Ie Poole). W. Baarda schreef het artikel over "onze" J.M. Tienstra. Als inleiding schreef hij de volgende woorden: "De inmiddels volwassen geworden satelliet- geodesie zal de klassieke geodesie en een groot deel van de landmeetkunde weldra overbodig maken. Een deel van het werk van J.M. Tienstra zal daarmee tot het verleden behoren. Niet gauw vergeten echter wordt zijn ver effeningstheorie, de theorie der kleinste kwadraten, door Tienstra zelf'waarnemings rekening' genoemd. Meetkunst verder dan het menselijk oog, kleine kroniek van een groot waarnemer." De redactie kon zich gelukkig prijzen dat Baarda, die Tienstra zo goed gekend heeft dit artikel heeft kunnen schrijven. Baarda geeft de samenwerking Schermerhorn-Tienstra de volle aandacht: zij waren vrienden. Hij verwijst dan ook naar het In memoriam dat Schermerhorn in 1951 voor zijn vriend schreef. Wij mogen Baarda en de redactie van deze bundel dankbaar zijn voor dit artikel. Afgelopen zomer werd geadverteerd met de verhuur van kantoorruimte in het voormalig 'Gebouw voor Landmeetkunde' van de Universiteit Wageningen.' Dit pand behoort tot de - nog virtuele - lijst van bouwkundige monumenten van de geodesie. De publiciteit rond de verhuur is aanleiding voor aandacht in dit tijdschrift. Een kanttekening hierbij is dat de schepping van de oorspronkelijke architect historisch gezien verder wordt aangetast. Alleen uiterlijk blijft het gebouw gedicteerd door de oorspronkelijke wetenschappelijke functie. Dat Prof. ir. H.C. Zorn 1 O.a. in het Bennekoms Nieuwsblad van 6 augustus 2002. Dank aan ir R. van der Schans te Bennekom, die de redactie op deze advertentie attendeerde. 21

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 23