mui lij geldt met name voor de practicumzaal met de gebogen, glazen voorkant en de uitkijktoren. De advertentie stelde: "Verbouwing is thans in volle gang; momenteel nog inspraak in indeling en afwerking mogelijk." Voor de geschiedenis van dit pand zijn twee gedrukte publicaties beschikbaar. De eerste is van de architect zelf.2 De tweede wordt hier als bron benut.3 Al in een onteigeningsplan van 1922 stond een nieuw laboratorium voor Landmeetkunde op de Wageningse Westberg gepland. De latere professor A. Kruidhof kon pas na de 2e wereld- Jeltes ten Hoor www.jeltes-tenhoor.nl oorlog naar zijn eisen een nieuw laboratorium voor Geodesie laten ontwerpen en wel door de architect Frans Röntgen. Op 30 januari 1953 werd het gebouw geopend. "Op de officiële opening blijken de meeste bezoekers verrast door het unieke laboratorium. Onaantastbaar als een fort ligt het daar, vanaf het hoogste punt van de Bergrand de hele Betuwe overziend. Vooral Schermerhorn, die Kruidhof ooit af raadde om naar Wageningen te gaan omdat de Landmeetkunde daar geen toekomst zou hebben, kijkt zijn ogen uit: 'Je bent al net als ik. Je gaat kalm jc gang en zegt het niemand', aldus het genoemde werk van Tummers. Uit zijn boek is in dit tijdschrift verder het citeren waard: "Ook het interieur is aan de landmeet kundige werkzaamheden aangepast. Zo ligt de betonnen vloer van de practicumzaal in een grindbed van veertig centimeter om bodem trillingen te elimineren. De verwarming in de zaal is aan het plafond bevestigd; ook hier om storende trillingen, in dit geval van stijgende lucht, te voorkomen. En de zeven grote schuif ramen van de practicumzaal moeten bij land meetkundige oefeningen naar boven open geschoven kunnen worden, omdat het glas het zicht naar buiten zou breken en de metingen onbetrouwbaar zou maken. Vanuit het lab kunnen de studenten tijdens practica een tour d'horizon langs de kerktorens in de omgeving maken. Zo bekwamen zij zich in het ambacht van landmeter, dat later, tijdens zomerkampen van soms wel zes weken, in de praktijk ge bracht moet worden." Al voor 1990 konden die ramen voorgoed vastgesmeed worden dankzij veranderingen in het vakgebied en de opleiding. Het boek over de Wageningse universiteits gebouwen besloot in 1990 het hoofdstuk Land meetkunde met: "Wanneer Landmeetkunde over enkele jaren zal verhuizen naar De Nieuwlanden, waar ook de andere vakgroepen uit de cluster Landgebruik gevestigd zijn, zal de Landbouwuniversiteit in elk geval geen afstand doen van het laboratorium. De nieuwe bestemming van het gebouw zou een congres centrum kunnen zijn, waarvoor de Wageningse Berg een prachtige locatie zou vormen. Voordeel hiervan zou bovendien zijn dat het professioneel TE HIIUR Wageningen: Hesseling van Suehtelenweg 6 In het op werkelijke unieke locatie aan de rand van de Wageningse berg gelegen kantoorgebouw (v/m Universiteitsgebouw "landmeetkunde") is nog één etage te huur. De kantoren hebben een schitterend uitzicht op Rijn, Uiterwaarden en Betuwe. Goed bereikbaar met de auto; openbaar vervoer (bushalte) op ca. 400m afstand. Totaal nog tc verhuren opperv lak ca. 465m2 V.V.O.; in units vanaf ca 200m2. Luxe afwerkingsniveau. Parkeren op eigen terrein. Verbouwing is thans in volle gang; momenteel nog inspraak in indeling en afwerking mogelijk. Huurprijs 147,50 per m2 V.V.O. per jaar excl. BTW en servicekosten. Jdtcs len Hoor Professioneel H. ten Hoor Plantsoen 44 6701 AS Wageningen tel. 0317-421225 2 F.E. Röntgen, Het nieuwe gebouw voor Landmeetkunde van de Landbouwhogeschool te Wageningen, in: Bouwkundig Weekblad, 23 juli 1953. 3 T. Tummers, Het schip van Blaauw, LU Wageningen 1990 (m.n. hoofdstuk/pand 7: Landmeetkunde).

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 24