Historisch Nieuws: expositie "Onbegrensd bestaat niet voor een landmeter!" kasteel van Kruidhof grotendeels intact gelaten kan worden." In 1999 verhuisde wat nu heet het Centrum voor Geo-informatie van Wageningen UR naar Gebouwnummer 101, Droevendaalsesteeg 3 te Wageningen. Het Gebouw voor Landmeet kunde werd aan een particulier verkocht, die er primair een woning met panoramisch uitzicht in vestigde. In 2002 volgde bijgaande advertentie. Achthonderd jaar geleden werd er tussen Holland en Utrecht een overeenkomst gesloten over de afvoer van overtollig water vanuit Utrecht. In het kader van deze overeenkomst is in de hal van Rijnlands hoofdkantoor in Leiden uit Rijnlands kaarten- en tekeningenbezit een tentoonstelling samengesteld, die de jaren 1565 tot en met 1995 bestrijkt. In 1165 liet de graaf van Holland een dam opwerpen in de Oude Rijn ter kering van Utrechts water: de Zwammerdam. De aanleiding daarvoor was de definitieve verzanding van de Oude Rijnmond. Tot 1165 vloeide via die monding het Hollandse en Utrechtse water af naar de Noordzee. Na de afdamming verzeilden Holland en Utrecht in een langdurig conflict. Pas in 1202 werd een overeenkomst tussen het graaf schap Holland en het bisdom Utrecht gesloten waarbij de afwatering van Utrecht op Holland uiteindelijk werd geregeld. In feite is deze overeenkomst de basis van de verhouding tussen het hoogheemraadschap van Rijnland en het hoogheemraadschap van de Stichtse Rijnlanden. Ter herdenking van dit 800 jaar oude verdrag organiseert het hoogheemraadschap van Rijnland een tentoonstelling uit eigen kaarten en tekeningenbezit, die de jaren 1565 tot en met 1995 bestrijkt: "Onbegrensd bestaat niet voor een landmeter". "In een drieluik wordt aan de hand van producten van de Rijnlandse landmeters zicht baar gemaakt, dat zij niets anders deden dan grenzen vaststellen en dat in een grote verscheidenheid," aldus het persbericht van Rijnland over de expositie. Het gaat hier vooral om materiaal uit de bloeiperiode 1600-1850. De tentoonstelling van bijna vijftig kaarten en tekeningen bestaat uit drie onderdelen Rijnland binnen zijn grenzen Rijnlands grens Rijnland buiten zijn grenzen Ik heb van een bezoek genoten. Een aantal panelen met kaarten van een groter formaat was voorzien van een afzetting met een meetketting van rond 1800 (20 m lang met schakels van 0,25 m). Tentoongestelde kaarten waren van bekende en onbekende landmeters als Jan Pietersz. Dou, Melchior Bolstra, Klaas Vis, Adriaan Hanegraaff, Jan Kros, Anthony Velsen en Cornelis Velsen. De laatste bracht het ver: hij staat aangeduid als "secretaris van Holland en voormalig landmeter bij Rijnland". Het mooist leek mij de meterslange gekleurde handschriftkaart van de oostelijke oever van het Haarlemmermeer op ongeveer schaal 1:4300, die Adriaan Hanegraaff in 1821 maakte. Landmeters stelden veel voor bij Rijnland. Ze waren onontbeerlijk voor niet alleen grenzen, maar ook de uitvoering van werken en zelfs voor het niét realiseren van werken. Landmeter Pieter Coenraadsz. maakte in 1565 een kaart tégen de beoogde afdamming van het Wijkermeer, een afdamming die nadelig zou zijn voor Rijnland. Dankzij het in kaart brengen van de gevolgen werd bij de koning met succes bezwaar gemaakt tegen de plannen van derden! De expositie is van 8 oktober tot en met 15 november gratis te bezichtigen in de hal van het Rijnlandshuis aan de Archimedesweg 1 in Leiden. Openingstijden zijn maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 16.30 uur. Adri den Boer Adri den Boer

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 25