Boerderijen en landgoederen in De Graafschap Jan van Eek De jaarlijkse studiedag van de Stichting Historisch Boerderij-Onderzoek (SHBO) vond dit jaar plaats op het landgoed 'De Wiersse'onder Vorden (Gld.). Een goede keus deze locatie. Naast de landelijke en idyllische ligging van dit landgoed heeft het namelijk ook alles te maken met het onder werp van deze studiedag: Boerderijen en Landgoederen in De Graafschap (Gld.)". 'De Wiersse' is een van de acht kastelen onder Vorden, in oorsprong daterend uit de 15e eeuw. Zo'n 90 jaar gelden is het in eigendom bij en wordt het bewoond door Victor de Stuers, onverwoestbaar voor vechter voor het behoud van monumenten, in een tijd dat monumentenzorg nog geen overheidstaak is. Thans wordt het landgoed beheerd en bewoond een kleinzoon van De Stuers: E.V. Gatacre. De stadiedag Het ochtendgedeelte van de studiedag bestond uit een viertal inleidingen met als onderwerp de ontwikkeling van landschap, landbouw en landgoederen in Oost-Nederland. Uit de inleiding van de landgoedeigenaar Gatacre getiteld 'Eigentijds beheer van een landgoed met boerderijenbleek duidelijk het verschil van opvatting tussen wat een idealistische landgoed eigenaar en de overheid daaronder verstaat. Na de lunch werd een aantal boerderijen - behorende tot het landgoed - bezocht. Deskundige toelichting hierbij op architectuur en bouwhistorie van de boerderijen, maakte deze rondwandeling op het landgoed tot een boeiende excursie. Ontwikkeling van de landbouw In het bijzonder twee factoren zijn van grote Kasteel en tuin 'De Wiersseeertijds bewoond door Victor de Stuers foto Jan van Eek)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 26