Achtererf van een der boerderijen van De Wiersse (foto Jan van Eek) invloed geweest op het in cultuur brengen van woeste gronden en op de (economische) ontwikkeling van de landbouw: de verdeling van de marken - in gemeenschappelijk bezit zijnde gronden - en de oprichting van de coöperatie, een samenwerkingsvorm waarin voor de deelnemende leden voordeel valt te behalen door gezamenlijk activiteiten te ontplooien als inkoop van goederen en machines. Markeverdeling Het oud-vaderlandse Marke-recht is het gemeenschappelijk grondbezit van de 'gewaardeerde hoeven' in een dorp. Het recht komt in het bijzonder veel voor in de Saksische streken. Ieders aandeel was een 'waar'of 'waardeel'. Eind 18e eeuw gaat belangstelling ontstaan voor het ontginnen van woeste gronden in de zandgebieden van Oost-Neder land. Deze onproductieve grond moest worden omgezet in cultuurgrond, zo was de algemene opvatting. Hiertoe zouden echter eerst de marken moeten worden opgeheven en de grond verdeeld onder de rechthebbenden. In 1809 en 1810 werd al een wetgeving afgekondigd die verdeling van de marken mogelijk maakte en ontgonnen heide voor vijftig jaar vrijstelde van grondbelasting. Bij de Markenwet van 1886 - de 'voorloper'op de Ruilverkavelingwet - werd verdeling voorgeschreven als maar een van de gewaarden of markgenoten dit wenste. In het Gelderse De Graafschap kwam de verdeling sneller dan elders in Nederland op gang. Tussen 1819 en 1840 werden al 15 marken verdeeld. Dit mede dankzij de grote inzet en invloed van de bekende A.C.W. Staring (1767-1840) eigenaar van het kasteel 'De Wildenborch' bij Vorden. Hij bevorderde in het bijzonder de verdeling van de marken en hield zich bezig met ontginning en bebossing van woeste gronden. Hij experimenteerde met nieuwe landbouwmethoden op zijn eigen 400 ha grote landgoed. Anderzijds was deze snelle markeverdeling in De Graafschap ook te verklaren uit de medewerking van de eigenaren van de buiten verblijven en de boerderijen. Zij vreesden

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 27