Column: namen Er zijn mensen die menen dat namen van mensen, van dingen of instituties niet belang rijk zijn: What is in a name? Ik ben het daar absoluut niet mee eens. Ik hecht mij aan namen. Zij horen bij de vertrouwde omgeving. Zij herinneren aan vroegere tijden, ze vormen een verbinding tussen toen en nu. Veronderstel dat wij Shakespeare voortaan De Bruin zouden noemen. Argumenten tot die naamsverandering zijn er wel: korter en een eenvoudige uitspraak, althans voor Nederlands sprekenden. Voor sommige mensen is het sterkste argument dat die naam al 400 jaar oud is. Oud moet weg, alles moet nieuw! Toch zal iedereen dit een belachelijk voorstel vinden, ondanks: What is in a name? Waarom veranderen er tegenwoordig zoveel instellingen van naam. Wat zijn de redenen? Wordt er altijd goed nagedacht over die ver anderingen? Ik denk aan Kadaster - Kador - Kadaster. Wat hebben die twee naamsveranderingen gekost? MD-lustrumparaplu, 1996 (foto Mieke den Boer) Op bestelauto's lezen we soms TNT, dat is een aanduiding voor trotyl, een krachtige spring stof, van Duitse afkomst. Hebben de bedenkers van die naam wel eens in een encyclopedie gekeken? Dezer dagen vernam ik dat de ons zo ver trouwde Meetkundige Dienst van naam moet veranderen. Waarom is mij niet bekend en ik kan ook geen plausibele reden bedenken. Het wordt grondig aangepakt: er is een "Project team Naamswijziging" in het leven geroepen. Dat moet er voor zorgen dat de nieuwe naam "tussen de oren van de (potentiële) klanten" komt te zitten. Maar hopen dat daar voldoende plaats is. Het wordt "Adviesdienst Geo-informatie en ICT". Doen ze voortaan zelf geen werk meer? Er valt te vrezen dat er wel eens verwarring zal ontstaan met het 1TC, dat doet ook zo het een en ander op dit gebied. Het woord adviesdienst komt in Van Dale nog niet voor. Wel is er bij Rijkswaterstaat al een Adviesdienst Verkeer en Vervoer (AVV). Persoonsnamen worden niet veranderd, die liggen gelukkig behoorlijk vast. Maar ze worden vaak wel verdonkeremaand. Er zijn van die geschiedschrijvers die het stelselmatig vermijden namen te noemen. Ik denk aan een boekje over de geschiedenis van het ITC, geschreven door Herman Rogge. Hij had op vele plaatsen de namen van ITC- medewerkers genoemd die in een bepaalde periode een rol speelden. Zijn opdrachtgever, de rector Anton van der Weele wilde dat veranderd zien. Het was allemaal door het ITC gedaan. Het gevolg was dat alleen de naam van de vigerende rector in het boekje voorkwam, hetgeen, daarvoor heb ik hem goed genoeg gekend, niet zijn bedoeling geweest kan zijn. Geschiedenis wordt door mensen gemaakt: geef die mensen ook een plaats in de geschie denisboekjes. Het maakt het verhaal beslist niet minder leesbaar. Henk Zorn

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 30