Een interessante gevelsteen in Friesland' --••''"'i JM; F. Ferm Het is heel gewoon, dat allerlei beroepen in gevelstenen worden afgebeeld. Vooral die beroepen die van oudsher door handwerks lieden werden uitgeoefend zoals bakker, kuiper, brouwer, timmerman, etc. Ik had echter nog nooit het toch zeer belangrijke beroep van landmeter in steen gehouwen gezien. Ook in gevelsteenlectuur komt men over dit beroep niets tegen. De enigen, die driemaal dezelfde steen noemen, zijn Van Lennep en Ter Gouw (Dl. 1 p.46. 170; Dl.II p. 136). En deze steen beeldt alleen een man af, die landmeter is ('In den Landmeter'). Deze steen stond in de gevel aan de Kalverstraat te Amsterdam op het eind van de 16de eeuw en was waarschijnlijk de beeltenis van de kaarttekenaar Joost Jansz., bijgenaamd 'Bilhamer' of'Beeltsnijder'. Afb. 1. Gevelsteen 'Biden geadmitteerden lantmeter' (Eveneens in Amsterdam was in de Halsteeg - tegenwoordig Damstraat - Ao. 1604 een huis dat heette 'De Landmeter'.) De steen waarover ik het nu wil hebben, laat twee landmeters in vol bedrijf zien. Als onder schrift vermeldt de steen dan ook "Biden geadmitteerden Lantmeter." Via het veel geprezen - en ook wel verguisde - internet kwam ik aan de weet, dat de Friesland Bank in Grouw een boekje had uitgegeven; 'Fan strjitten en stiennen', dat het ontstaan en de achtergronden van de straatnamen in Grouw en de daar aanwezige gevelstenen behandelt. Het gedeelte dat over de gevelstenen handelt begint met een verbazingwekkende mede deling: "De mooiste gevelsteen van Grouw bevindt zich in Drachten Historie De historie van de steen is als volgt: In het midden van de 17de eeuw 1655) zette de landmeter Sytske Gravius de steen inzake zijn beroep in zijn huis, Raadhuisstraat 10 te Grouw. Zijn collega Syoerdt Aetesz Haeckema (dus óók landmeter, maar eveneens hardhouwer ofwel beeldhouwer) heeft hem gehakt. Beiden waren toen bezig met karteringswerk in Friesland voor een atlas, die in 1664 verscheen. Aardig is nog om te weten dat Haeckema hem hakte naar het voorbeeld van de titelpagina van 'Practijck des landmetens' door Iohan Sems ende Ian Pietersz Dou (uitgegeven ±1612). Op die kopergravure staan twee landmeters met hun instrumenten vrijwel identiek afgebeeld. In 1923 was de schilder Ids Wiersma in Grouw. Hij maakte een schets van de steen, die toen ingemetseld was in de achtergevel van slagerij Buwalda. Deze schets toonde hij aan H.K. Schippers, in die tijd wiskundeleraar aan de Rijks H.B.S. te Drachten. Deze ging naar Grouw en stelde Buwalda voor de steen schoon te maken en in de voorgevel te plaatsen. Daar wilde Buwalda niets van weten. Schippers mocht de steen wel meenemen, mits hij de tmdefrmfri /.F Dit artikel is een bewerking van een eerder verschenen bijdrage in het tijdschrift Monumenten 18 (1997), nr. 9, p, 15.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2002 | | pagina 9